Loading

10 Kasım 1938…

02:10’da Rıdvan’ı yanına çağırarak, uyuyamadığını şikayet ediyordu. Bir sigara istedi. Biri bitmeden diğerini istedi. “Beni gezdir” dedi. Aradan biraz zaman geçince “beni sağ tarafıma yatır” dedi. 07:40’ta “Rıdvan!” Diye seslendi. Bir şey istercesine söylendi, fakat ne istediğini söyleyemedi. 

Ve nihayet çay istedi. “Off off …” diyor, bir şeyler söylemek istiyor fakat söyleyemiyordu. Gözleri açık ama bir şey düşünürcesine dalgındı. Saat 18:35’te fenalaştı. Yatağın tam ortasına geçerek, iki elini yanlarına koymuş bir şekilde şiddetlice öğürüyordu. Yatağına doğru birazcık uzandı. ‘Rahat edebildiniz mi efendim’ diye sorulunca ‘evet’ dedi. Dr. İrdelp yaklaşmasını rica etti. ‘Dilinizi çıkarabilir misiniz efendim?’ Dedi. Dilini ancak yarısına kadar çıkartabildi. ‘Lütfen biraz daha uzatabilir misiniz’ dedi. Ama nafile.. Artık konuşulanları ne anlıyor, ne de gücü vardı. Dilini uzatacağı yerde aksine tamamen geri çekiyordu. Başını birazcık sağa çevirerek Dr. İrdelp’e dikkatle baktı. ‘Aleyküm selam…’ dedi. Son sözleri ise bunlar oldu. 8 kasım salı akşamı saat 19:00’da son sözünü söyleyerek ağır komaya girdi. 

Tedavilere ne yazık ki karşılık veremeyen Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09:05’te İstanbul Beşiktaş ilçe sınırlarında yer alan Dolmabahçe Sarayı’nda Son nefesini vererek hayata gözlerini kapattı…16 kasım 1938 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk’ün tabutu, Türk bayrağı ile kaplanmış bir katafalk üzerine konuldu. 

Dolmabahçe Sarayı’ndaki büyük tören alanına koyuldu. Mustafa Kemal Atatürk’ü son kez görmek isteyen herkes Saraya geldi. Mustafa Kemal’in cenazesi 20 kasım 1938 tarihinde çok büyük bir tören, acı ve hüzün ile başkent Ankara’ya gönderildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün cenazesi ise 21 kasım 1938 günü Ankara’da düzenlenen tören ile Etnoğrafya Müzesi’ne kaldırıldı.

Törende dünyanın dört bir yanından gelen birçok yabancı askeri birlikte bulunuyordu.