Loading

2019 Gömlek Trendleri Belli Oldu

Kadınların gömlek giymekten vazgeçemiyor olması, gömlekte bambaşka bir devir açtı. Klasik görünümünden uzaklaşan gömleklerde birbirinden güzel tasarımlar var.

2018 – 2019 sezonuna kadar klasiği korumuş olan gömleklere artık son.
 

Eski Mısırdan Günümüze Gelen Tasarım

İlk olarak Eski Mısır’da ortaya çıktığı söylenen gömlek tasarımı, o dönemlerde sadece soyluların tercih ettiği bir modelmiş. Dikdörtgen ve ketenden yapılan gömlek, Orta Çağ’da Kraliyet ailelerinin sembolü olmayı başarmıştır. 16.yüzyılda dikdörtgen parçaya danteller, fırfırlar eklenmeye başlamış. Sonrasında 18. 19.yüzyıllarda ise yakaların katman katman olması sağlanmış. Eski mısır gömleği olarak bilinen bu gömleklerde yakanın öneminin anlaşılması 18.yüzyıla kadar gelmiş. Sonrasında gömleklerde hep yaka olmaya başlamış.

Moda Dünyasında Mısır Gömlekleri 1920’den bu yana yer alıyor…

İlk olarak modaya dünyasına giriş yılı 1920 olarak kabul edilmiş. Renkli gömleklerin ortaya çıktığı bu yıllarda, üste oturan popüler modellerin beraberinde yeni tasarımlar görülmüş. Moda gömlek tasarımları arasında 1980’ler de farklı kumaşlar ve ilginç modeller yer alıyor. 1990’lar ve 2000’ler için ise gömleğin en iyi moda parçası olduğu ve dikkat çeken tasarımların yer aldığı bir dönem olduğunu söyleyebiliriz.
 

Peki, Günümüzde Gömlek Tasarımı;

Gömlek en feminen halini 2019 tasarımlarında aldı. Omuzları açık, dik yakalı, dekolteli, fırfırlı ya da tunik formlarıyla gömlek apayrı bir giysi oldu. Oversize modeller, bele bağlanan kemerler ve çok daha fazlası 2019 gömlek modelleri ile karşınızda.
 

Gucci

Nina Ricci

Simon Miller

Jonahtan Simkhai

Mary Katrantzou