Loading

Akdeniz’in En Güzel Sahil Kasabaları

Tatil için yaz aylarında vazgeçemeyeceğiniz sahil kasabaları..

Tertemiz havası, maviyle yeşilin buluştuğu yerleşimler ve antik kentleriyle hem keşfedilecek birçok yeri barındırıyor hemde kafa dinlemek için ideal.. Sıcakların arttığı şu günlerde gezilip görülmesi gereken 10 sahil kasabası..

Yeşil ve mavi bir arada: Tekirova / Antalya

Antalya’nın kemer ilçesinde yeşili maviyle birleştiren Tekirova sizi karşılıyor. Birçok ekstrem sporunu yapabileceğiniz Tekirova’da, doğanın bir parçası olduğunuzu hissedeceksiniz.  Çam ağaçları ve masmavi denizin kucakladığı mükemmel bir tatil yeri. Spor aşıklarınında uğrak yerleri arasında yer alıyor. 

Portakal Diyarı: Finike / Antalya

İlk Finike, Fenikeliler tarafından MÖ 5. Yüzyılda Phanikos adı ile Aykırıcay Suyu’nun denize döküldüğü yerde kuruldu.    Uzun yıllar Likya’nın başkenti olan Limyra’nın tarım ürünlerinin ihraç edildiği bir liman görevi yapmış. Bu özelliğiyle Fenikelilerin en önemli ticaret merkezlerinden birisi haline gelmiş.. Üç tarafı dağlarla çevrili olan kıyı kasabasının 10 km’lik ince kumlarla kaplı bir kumsalı var. Portakal ağaçlarının mis gibi kokusunun etrafta dolaştığı sakin ve sıcacık bir liman. Sessizlik arıyorsanız sizin için biçilmiş kaftan. Buraya geldiğinizde Arykanda, Limyra Antik kentleri ve Suluin mağarasıda mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerden. 

Antik kenti, kumsalı, sahili, tertemiz denizi, eğlence hayatı ile Anamur ayrılmak istemeyeceğiniz bir tatil kasabası. Tertemiz, masmavi denizin kenarında oturup yemyeşil Torosları izlerken ruhunuzun rahatladığını, vücudunuzun dinlendiğini hissedeceksiniz. Yerli – yabancı turistlerin uğrak yeri olan yerleşimde halkın yaz aylarında tercih ettiği Toroslar’daki yayla köylerini de mutlaka görmelisiniz. 

Hiç Yaşlanmayacağınız Yer: Tisan / Mersin

Bir yarımada ve bir adadan oluşuyor. Yarımadaya bağlanan yerde sırt sırta vermiş incecik kumlu iki koy, koyun hemen birinin önünde ise muhteşem manzarası ile sizi adeta büyülüyor. İnsanın hiç yaşlanmayacağı yerler arasında Silifke’ye bağlı Tisan’a mutlaka uğramalısınız.

Side / Antalya

Manavgat’ın sahil kısmında, 1 km uzunluğunda, 400 metre genişliğinde bir yarımada üzerine kurulu Side.. Surlarla çevrili olan büyüleyici yapısı ile antik limanı, Apollon, Athena, Dionysos tapınakları ve görülecek yerleri ile keşfedilmeyi bekliyor. Masmavi ince kumlu denizde yüzmek istiyorsanız şimdiden planınızı yapabilirsiniz. Apollon tapınağının yanı başında güneş denizin üzerinden süzülerek batış sahnesi size unutulmaz anlar sunacak. 

Samandağ / Hatay

Hatay’da yer alan Samandağ bir zamanlar geliri yüksek olan ailelerin yazlıklarının bulunduğu bir yerken günümüzde biraz daha sakin kalmış bir sayfiye bölgesi. Buraya kadar gelmişken Çevlik bölgesini ve denizi keşfetmenizde fayda var.

Arsuz / Hatay

Arsuz, Hatay ilinin bir ilçesidir. Amanos dağları ile Akdeniz kıyısı arasında yer alıyor. Uluçınar ve Gökmeydan olmak üzere iki bölgeden oluşan kesime 25 köy bağlı. Arsuz özellikle bozulmamış mimari dokusu, doğası, her şeyin doğalını yiyebileceğiniz mekanları ve sahiliyle dikkat çekiyor. Buraya geldiğinizde Maryo Hanna Kilisesi, Meryemana Havuzu ve Arsuz Kalesi’ni mutlaka gezmelisiniz. 

Kalkan / Antalya 

İngiliz turistlerin güzelliğine hayran kalıp yerleştiği en şirin turizm kasabası.. Türkiye’nin tanıtımlarında kullanılan cenneti andıran, turkuaz sularıyla ünlü, denizden asla ayrılmak istemeyeceğiniz Kaputaş plajı burada yer alıyor. 

Gelmişken 13 km uzaklıkta bulunan, kuruluşu MÖ. 8 yy’a kadar uzanan antik Likya Kenti Patara’yı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. 

Kaş / Antalya 

Antalya’nın en batısındaki ilçe, sahip olduğu eşsiz doğal güzellikteki koyları ve plajları adeta cennet gibi. Dünyanın en iyi dalış noktaları arasında gösterilen Kaş’ta kano, dağ bisikleti ve yamaç paraşütü etkinlikleride yapılıyor. Binlerce yıllık kalıntıların arasında tatil yapmak sakinlik arayanların adresi. 

Karataş / Adana

Adana’nın denize açılan noktalarından bir diğeri ise Karataş. Buraya adım attığınızda tertemiz meydanlar ve parklarla karşılaşacaksınız. Sahil boyunca yürüdüğünüzde denize karşı kahvaltınızı yapabileceğiniz kahvenizi yudumlayabileceğiniz birçok kafe var. 

Yorum Yap