Burak Uzun

Burak Uzun

Veteriner Hekim
Yazarın Tüm Yazıları >

Annesiz Yavrularda Bakım ve Beslenme

A+A-

Anne, yavrusuna; yiyecek, ısı, nem, bakım ve güven sağlamasının yanında onları yalamak suretiyle dolaşım ve boşalttım sistemlerinin de uyarımını sağlarlar. Annelerinden ayrı bakılmak zorunda kalınan yavrulara yapılması gereken ilk şey; nemli, sıcak, temiz ve hava akımı olmayan bir büyüme ortamı sağlamaktır.

Burada ısınmayı havluya sarılmış Termofor veya ısı lambası ile sağlayabilirsiniz. Büyüme ortamları Lamba altında çok ısınan yavruların, ısısı daha az olan yerlere gidebilmelerini sağlayacak genişlikte hazırlanmalıdır. Annelerinden ayrı büyütülen yavrular için bu dönem çok önemlidir.

Anneleri olmadığı için yalanıp temizlenemeyen yavruların birbirlerinin kulak kuyruk ve genital organlarını yalamaları veya emmeleri sebebiyle oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltmak ve hastalıkların önüne geçebilmek için yavruları ilk iki üç hafta İçinde birbirlerinden de ayırmak doğru bir karar olacaktır. Birbirlerinden ayırdığımız yavruları sindirim sisteminde oluşan gazı, dışkıyı ve İdrar kesesini Boşaltmak için yumuşak sıcak bir havlu ile karınlarına masaj yapılmalıdır. Yavrular için ortamdaki nem oranının  %50 Olması yeterlidir.Göbek bağının düşmesiyle birlikte bebeklerin tek besin kaynağı vitamin, mineral, aminoasit, büyüme hormonları ve immunglobulinlerce zengin anne sütüdür.

Anneleri olmayan bebeklere anne sütü veremediğimizden; süt tozu olarak tabir ettiğimiz süt ikame yemleri kullanmaktayız. Biberon kullanarak Ilık su ile hazırladığınız süt ikame yemini günde 4-5 öğünde verebilirsiniz. Verilmeden önce midenin dolu olmamasına dikkat edilmelidir. Fazla miktarlarla beslemenin herhangi bir yararı olmadığı gibi aşırı dolu sindirim sistemi ishallere neden olmaktadır.

Gözleri açılan ve yürümeye başlayan yavruların yeme isteklerinde artış olmaktadır. 3-5 haftalık yaşlardan itibaren süt haricinde yavaş yavaş onlar için uygun olan kuru mamaya geçilmelidir. Beslenme kadar uykuya da ihtiyaç duyan yavruların Beslenme amacıyla uyandırılması doğru değildir. Bu dönemde Su tüketiminin karşılanması da çok önemli olup yavrunun her 100 gr canlı ağırlığı için 16-17 ml su içmesi sağlanmalıdır.

Yukarıda anlattığımız şekilde bakılan yavrular anne tarafından büyütülen yavrular kadar hızlı gelişim gösteremezlerse de Doğru ve bilinçli Bakımla bu yavruların sağlıklı bir şekilde büyüyüp iyi bir gelişim gösterdikleri ve sosyal davranışlarının normal olduğu görülmüştür.Halsizlik, iştahsızlık, ishal, kusma.. vs. gibi sağlık problemleriyle karşılaştığınızda hemen hekiminize danışmayı ihmal etmeyiniz..

Kaynak: Annesiz Yavrularda Bakım ve Beslenme 

Bu yazı toplam 115 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar