Loading

Avrupa’nın en ilginç yolları..

1. Passo dello Stelvio – İtalya
1820’lerde rotası çizilen yol Lombardiya ile Avusturya’yı birbirine bağlıyor. Bu yolda pek çok bisikletçiyi kan ter içinde pedal çevirirken görmek mümkün. Kondisyonunuza güvenmiyorsanız bu yoldan arabayla geçmekte fayda var.
 

2. The Atlanterhavsveien – Norveç
8.3 kilometrelik bu yol, Norveç’in belki de doğal korku tüneli olarak da görülebilir. Açık bir havada hayranlık uyandıran bir manzara sunan Atlanterhavsveien, fırtınalı bir havada size ecel terleri döktürebilir. Yüksek dalgaların sizi yutacağını sandığınız yolculuk boyunca, bildiğiniz tüm duaları edebilirsiniz. 

3. Mont St Michel – Fransa
Normandiya açıklarında bir kale olan Mont St Michel, dünyanın en heyecan verici yollarından birinin sonunda karşınıza çıkıyor ve size masalsı bir atmosfer yaşatıyor. Fransa hükümeti bu muhteşem kaleye ulaşım için pek çok kez proje değişikliğine gitti ve en sonunda aslen ada olan bu yapıyı ana karayla, su altından geceçek bir yolla bağlayarak aslına uygun kalmasına karar verdi.
 

4. Douro Vadisi – Portekiz
Portekiz şarabının en lezzetli örneklerinin üretildiği üzüm bağlarına çıkan bu yol, muhteşem bir vadi manzarasıyla yolculuğa keyif katıyor. Porto’dan başlayıp Lamego’ya kadar uzanan bir güzergahla tamamlanan bu yolda kuzey Portekiz tabiatı tüm güzelliklerini cömertçe sergiliyor.

5. The Magic Roundabout – İngiltere
Adını bir çocuk programından alan bu garip “göbek”ten dönmek gerçekten ilk bakışta çılgınlık gibi gözükse de aslında yolculara saat yönünün tersinde yolculuk etmelerini sağlamak amacıyla yapılmış. 1972’de açılan bu yolda özellikle direksiyonu solda olan bir arabayla seyahat etmek neredeyse imkansız. İngiltere’de direksiyonun sağda olmasının yarattığı sıkıntıyı gidermek için, göbeklerden dönüşü kolaylaştırma amacıyla açılan bu yola tepeden bakmak bile kafa karıştırmaya yetiyor.

6. Grossglockner – Avusturya
Alp dağlarının içine gizlenmiş geçitlerle dolu olan bu yol, keyifli sürüşler için ideal çünkü yol boyunca pek çok konaklama noktası ile karşılaşıyorsunuz. Nefes kesici dağ manzarası eşliğinde arabayla yolculuk etmek için kesinlikle denemeniz gereken bir güzergah

7. Transfagarasan – Romanya
Karpat Dağları’nın engebeli arazisinde bir yılan gibi süzülen bu yol özellikle maceraperestlerin uğrak noktalarından. Genelde ıssız olan bu yola çıkacaklara yanlarına bir yol arkadaşı almaları tavsiye ediliyor çünkü olur da başınıza bir şey gelirse, yardım edebilecek kişiyi bulmak saatlerce mümkün olmayabilir.

8. Of-Çaykara- Türkiye
Bayburt sınırları içerisinde yer alan D915 yolu da işe böyle bir güzergahtan geçiyor. Dünyanın en tehlikeli yolu olarak nam salan bu yol Of-Çaykara arasındaki mesafeleri kısaltmaktan ziyade yolculuğu çok farklı bir deneyime dönüştürüyor.