Loading

Babaların Çocuk Bakımına Ayırdığı Süre Artıyor

Yapılan bir araştırmaya göre Almanya’da babalar çocuk bakımına , 20 sene öncesine oranla haftada dokuz saat daha fazla zaman ayırıyor. 20 seneye oranla erkeklerin 9 saat daha fazla çocuklarına vakit ayırdığı görülüyor. 

Almanya’da babaların çocuklarıyla meşgul olarak geçirdikleri sürede önemli bir artış kaydedildi. Almanya Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmaya göre,   babaların çocuklarıyla geçirdiği süre 1997’de haftada ortalama 17 saat iken, 2017’de 26 saate yükseldi. Çocukların 0-3 yaş dönemleri arasında ise 29 saate çıkıyor. Diğer yandan çocuk bakımına ayrılan süreler konusunda annelerle babalar arasında hala büyük bir fark var. Aynı araştırmaya göre Almanya’da annelerin çocuklarına ayırdığı süre ise 64 saat. 

Bakım İzin Faktörü

Söz konusu araştırmayı yapan IW, babaların çocuklarına daha fazla zaman ayırmasında en önemli etken, her iki ebeveynin iş hayatına ara verebilmesi durumunda çocuk bakımında yasal olarak tanınan izin süresinin 12 aydan 14 aya çıkarılmasını gösterdi. Bu uygulama ile yeni çocuk sahibi olan anne-babaların belirli bir sürede işlerine tamamen ara vererek, zamanlarını çocuklarına harcamalarına ve bu esnada aylık kazançlarının önemli bir bölümünü almaya devam etmesini sağlıyor. Araştırmada kadınlar ile erkekler arasında gelir farkı nedeni ile kadınların ortalama 10 ay, erkeklerin ise sadece iki ay izin aldığına dikkat çekti. 

Alman Ekonomi Enstitüsü tarafından hazırlanan ilgili raporda, babaların bakım izni uygulamasından daha uzun süre yararlanmalarının kadın-erkek eşitliğini de güçlendireceği belirtiliyor. Bu uygulamadan faydalanan çocuk sahibi erkeklerin sayısı 2015 yılında 326 bin iken, 2018’de bu sayı 433 bine yükseldi.

Yorum Yap