Loading

Baklagil ve Faydaları

1.MERCİMEK

Kırmızı ve Yeşil mercimeğin tüm çeşitleri mükemmel bir protein kaynağıdır ve bir fincan pişirilmiş mercimek 17-18 gram protein içerir. Mercimek ayrıca demir, potasyum, magnezyum ve B vitaminleri açısından zengindir. Pişirme süresi genellikle 30-40 dakikadır.

2.KURU FASULYE

 Kuru fasulye iyi bir demir, potasyum ve magnezyum kaynağıdır. Yüksek lif içeriği kan şekeri seviyesini ayarlamaya yardımcı olur. Zengin protein, demir ve lif üçlüsüyle pilavlara, çorbalara, güveçlere, daha bir çok yemeğe eklemek için harika bir alternatif.

3.SOYA FASULYESİ

Soya, bütün ve işlenmemiş formda tüketildiğinde inanılmaz derecede besleyicidir. Güçlü bir protein kaynağıdır. Sekiz temel amino asidin tamamını içerir ve bir fincan pişmiş soya fasulyesi 18 gram protein içerir. Soya fasulyesi aynı zamanda iyi birer B12 ve K vitamini kaynağıdır.

4.NOHUT

Nohut, Demir ve lif bakımından oldukça zengindirler ve aynı zamanda “kolesterolün vücuttaki kolesterole benzer bir şekilde, sitosterol adı verilen bir bitki sterolunu” içerirler. Bu da kan kolesterol düzeylerinin düşmesine ve genel kalp ve damar sağlığınına yardımcı olabilir.

5.BEZELYE

Bir fincan pişmiş bezelye yaklaşık 15 gram protein içerir ve yaklaşık olarak aynı miktarda lif içerir. Bu da bezelyeyi oldukça besleyici hale getirir. Potasyum, magnezyum, demir ve B vitaminleri bakımından da zengindirler. Yaklaşık 45 dakika içinde pişirilebilir ve ayrıca birçok yemeğin içine eklenebilir.