Loading

Balığın Üstüne Dokunduğunuzda Eziliyorsa…

Balık sezonunun açılmasıyla birliktebalık tüketimleride oldukça arttı. Haftada en az iki kez balık tüketmek sağlık açısından oldukça önem taşıyor. Balık kış aylarının vazgeçilmezi, doğanın insana sunduğu mükemmel bir diyettir.

Balık proteini organizmanın dışarıdan almak zorunda olduğu tüm amin asitleri dengeli bir oranda içerir. Beslenme açısından önemli bir aminoasit olan balıkta fazlasıyla bulunur. Balık yağında ise doymamış yağ asitleri oldukça fazladır. Omega 3 Omega 6 grubu asitleri yönünden oldukça değerli bir kaynaktır. Sindirim ürünlerinin açısından kolay sindirilebilir bir gıdadır. Mineral yönünden magnezyum, fosfor, kalsiyum yönünden oldukça yararlıdır. A ve D vitamini yönünden oldukça zengindir.

Mevsim Balığı

Şu an içinde bulunduğumuz mevsim balıkları ise şöyle; hamsi, istavrit, mezgit, palamut, ve lüfer olarak ilk sırada geliyor. Av yasağına uyulmadığı gerekçesiyle lüfer ve uskumru balıklarında azalma yaşandığı görülüyor. Karadeniz bölgesindeki çok çeşitli balığın nedeni ise Karadeniz’e dökülen tatlı su miktarının denizlere göre daha fazla olduğu görülüyor. 

Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

Balığın üzerine dokunduğunuzda balık ezilir bir süre öyle kalıyorsa balığın gözleri bulanık ve solungaçları mat bir hal almışsa buzhane balığıdır. Taze balıkta deniz kokusu vardır. Marketten donmuş balık almadı iseniz poşette sızıntı olup olmadığına dikkat edin. Marketten aldığınız balıklar usulüne göre dondurulmuş ve paketlenmişse o zaman rahatlıkla tüketebilirsiniz. Dondurulmuş ürün en sağlıklı ürün denebilir. Besin kalitesinde çok fazla düşme olmaz. Besin değerini kaybetmeme açısından bir hafta içinde tüketmeniz önerilir. 

Yorum Yap