Loading

Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş İçin Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi oldukça zorlayıcı bir süreç. Bu dönemin özeti ise sabırlı olmak ve sürekli denemek. Bebeklerde ek gıdaya geçiş dönemi annelerin merakla beklediği bir dönem. Bu dönemde bebekler gıdayı ilk kez tadıyor. İlk denemede ise gıdayı reddetmeleri oldukça yüksek bir durum. Umusuzluğa kapılmadan sürekli  sürekli tekrar edilmesi gereken bir dönem. 

İlk 6 ay anne sütü bebeğiniz için oldukça yeterli olan bir dönem. Tadımlarda ise üç gün kuralı geçerlidir. İlk gün çay kaşığı, ikinci gün tatlı kaşığı, üçüncü gün alabildiği kadar besin denenmelidir. Ağızda vücutta dökülmeler gözükmüyorsa yeni bir ek gıdaya geçilebilir. Unutulmamalıki ilk 1 yaşa kadar anne sütü, ara ara ek gıda ve öğün verilmelidir. Hazır gıdalardan oldukça uzak durulmalı, kavanoz ve paketli ürünler tercih edilmemelidir. 

Şekerli ve tuzlu gıdalardan ise uzak durulmalıdır. 

Ek gıdaya geçiş dönemini ise sebze, yoğurt, meyve gibi besinlerden başlayabilirsiniz. Doktorlar bu dönemde meyve ve sebzelerin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor, meyve püresi cam rende kullanılarak hazırlanabilir. 

Elma , şeftali, armut, muz, kayısı ve avakado verilebilir. Çilek bebeğinizde alerjik etki yaratabilir. Portakal ve mandalina araması içerisindeki asitten dolayı bebeğinizde gaz yapabilir. Yoğurt günlük taze mayalanmış olarak verilebilir. Bebeğiniz sade yoğurtu sevmiyorsa pekmez gibi doğal besinlerle tatlandırabilirsiniz.  

Yorum Yap