Loading

Bir Kaç Adımda Cilt Lekelerine Veda Edin

Yaz aylarında güneş ışınlarına yüksek düzeyde maruz kalan cildimizde kuruma, nem kaybı, matlaşma ve leke oluşumu gözlenebilir; bu değişimlere bağlı olarak cildimizde sağlıksız bir görünüm oluşabilir.

Cildimizde leke oluşumunun en önemli nedeni,güneşin neden olduğu yıpranmaya karşı, hızla yenilenmeye ve ölü hücrelerinden arınmaya çalışan cilt tabakalarında, cilde rengini veren pigmentlerin düzensiz olarak yerleşmesidir.
Sonbahar ve kış ayları, cilde ait problemlerin ve lekelerin giderilmesi için uygun bir zamandır.
Cilt lekelerinin tedavisinde, lekenin tanımlanması ve derinliğinin saptanması önemlidir. Tedaviniz, cildinizi detaylı olarak analiz eden hekimin görüşüyle planlanır. Cilt lekelerinin tedavisinde, lekeye neden olan mekanizmalarla savaşan farklı tedavi yaklaşımları mevcuttur.

Gelişen teknoloji ile sürekli yenilenen kimyasal peeling bu amaçla sıklıkla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kimyasal peeling için kullanılan maddeler, hem cilde rengini veren pigmentlerin etkisini azaltarak hem de cildin yenilenme kapasitesini artırarak lekelerde azalma sağlar.

Enzimatik peeling, özellikle leke tedavisinde etkili olan, “leke maskesi” ve “enzim peeling” adları ile de bilinen ve sıklıkla tercih edilen tedavilerdir. Enzimatik peeling,leke oluşturan pigmentlerin oluşumunda rol oynayan enzimi baskılayarak,pigmentleri parçalayarak ve birleşmelerini önleyerek leke tedavisinde etkinlik sağlar.Enzimatik peeling tedavileri, lekelerden arınmanın yanında canlı, parlak, yeniden yapılanan ve sağlıklı görünen bir cilt kazanılmasına da yardımcı olur.

Günümüzün en gelişmiş lazer  teknolojilerinden biri olan Q-Switched lazer de, cilt lekelerini gideren bir etkinliğe sahiptir. Koyu renk lekelere uygun olup renk açmaya yarayan bir işlemdir.İşlem sonunda kızarıklık, ödem, soyulma ve kabuklanma olabilir ancak bu durum geçicidir.

Kimyasal ve organik içerikli Q-Switched teknolojisi ise, leke pigmentlerinin küçük parçalara bölünmesini sağlayan enerji darbeleri iletir ve parçalanan pigmentler daha sonra vücudun lenfatik sistemi ile atılır.Tedavi sonrası devam kremleri kullanıldığında ve güneşten korunduğunuz sürece sorun tekrarlanmayacaktır.