Loading

Böbrek Taşını Sancısız Söküyor

Kırmızı minik mucize meyve olan gilaburunun faydalarından yüzyıllardır yararlanılıyor. Şimdilerde ise faydaları bitmeyen bu küçük meyvenin etkileride bilimsel olarak  da kanıtlandı.

Genellikle İç Anadolu Bölgesinde yetişen gilaburu meyvesi yüzyıllardır halk tarafından şifa amaçlı olarak tüketilen bir meyve. Eczanelerde ise takviye gıda olarak satılmaya başlanan gilaburu Türkiye’nin farklı bölgelerinde ise çeşitli isimlerle anılıyor. Gilabolu, gilaburu, giraboru,  kirabolu frenk üzümü gibi..

İçerisindeki mineraller ve asit dolayısıyla gençlik iksiri olarak da anılan bu meyve, yöre halkı tarafından toplanıyor ve meyve suyu olarak da tüketilebiliyor. Ekim ayının ilk haftasında hasadı tamamlanan gilaburu, salamura olması için doldurulup şişelerde bekletiliyor. Kış aylarında meyvesi ezilen gilaburu, tatlandırılarak meyve suyu şeklinde tüketilebiliyor. 

Bazı firmalarda işlenen gilaburu, içecek olarak raflarda, lokantalarda yerini alırken, ilçe halkı tarafından yol kenarlarındada satılabiliyor. Faydası saymakla bitmeyen bu meyve şifa kaynağı. 

Yorum Yap