Loading

Bu Haberi Okuduktan Sonra Soğan ve Sarımsak Kabuklarını Atmayacaksınız

Soğan ve sarımsağın faydalarını hepimiz biliyoruz. Bu iki şifalı besininde sadece kendileri faydalı olmakla kalmıyor kabukları da dertlere derman oluyor. İşe yarayıp yaramadığını düşündüğümüz soğan kabuğunun faydaları..

Çöpe bilmeden attığımız soğan ve sarımsak kabuklarının besin değeri çok fazladır. Faydaları ile sağlığımızı garanti altına aldığımız sarımsak kabukları tam bir şifa kaynağı. Sarımsak kabukları, kalbi korumakla birlikte 6 farklı oksidin ve bileşen içerir. Antibiyotik özelliklerininde yanı sıra bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Kolestrolü düşürmek içinde oldukça etkilidirler. 

Kabukları ile birlikte pişirilen sarımsak, çok daha besleyici özelliğe sahiptir. Sarımsakların üzerinden zeytinyağı gezdirin ve fırında pişirerek yiyin. Soğan kabuğu ise, birden fazla antioksidan içerir. Soğan kabuğu cilde parlaklık veren quercetin bileşeni açısından zengindir. Bu madde ciltte bulunan pigmenttir. Serbest radikallerle mücadele eder. 

Soğan kabuğunu düzenli bir şekilde tüketen kişiler, diyabetten, obeziteden, hastalıklardan ve kolon kanserindende kurtulması mümkün.

Soğan kabuklarından hazırladığınız çay ile iyi bir detoks yapabilirsiniz. Bunun için kaynamış suyun içerisine birkaç yaprak soğan kabuğu ekleyip 10 dakika boyunca demleyin. Etkisini görebilmek içinse düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir. 

Yorum Yap