Loading

Büyüleyici şehir Marakeş

Egzotik görünümü, mistik yapıları, palmiyeleri , gürültülü Jemaa el Fna meydanı, yöresel baharatlı yemekleri, kokuları, dokuları , kızıl duvarları ve sıcak kanlı halkı ile Marakeş hemen hemen herkesin hayatında bir defa da olsa görmesi gereken yerlerin başında yer alıyor.

Yürüyerek çok rahat bir şekilde gezebileceğiniz bir şehir olan Marakeş’te taksi fiyatları oldukça yüksek.Unesco tarafından koruma altına alınmış ilk meydan olarak bilinen Jemaaa el Fna meydanı çok farklı ve özel bir yapıya sahip. Eski dönemlerde idamların gerçekleştiği er olduğu için lokaller tarafından ‘kıyamet meydanı’ olarak adlandırılan meydan şuanda bir çok farklı meslek gurubuna kendisini bırakmış durumda.

1920’li yıllarda Fransız ressam Jacques Majorelle tarafından tasarlanmış daha sonrasında şehre defalarca gelerek etkisinden kurtulamamış ve  Yves Saint Laurent tarafından satın alınmış ve vasiyeti üzerine ölümünden sonra müze haline getirilen bu ünlü bahçede tasarımcının külleri hala muhafaza edilmekte. Rengarenk çiçekleri, egzotik kaktüsleri ile mutlaka görülmeye değer bir botanik harikası olan bahçede, ‘kobalt mavisi’ patenti bahçeye ait olan renkte bir çok obje, ev, çiçek ve eşya barındırmakta.

Fas mutfağı genel olarak bol baharatlı ve zengin bir mutfaktır. Yahni olarak adlandırabileceğimiz bir yemek olan Tajin kırmızı et veya tavuk etinin çeşnili baharat ve sebzelerle pişirilmesi ile yapılan bir yemek türüdür. Bir diğer milli sayılabilecek yemek ise Couscous yani kuskus. Kuru üzüm, kuru erik, ve tarçın gibi baharatları yemeklerinde çok fazla kullanan Marakeş halkı için yeşil zeytin olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Özellikle akşam yemeklerinde mutlaka sofrada bulunan yeşil zeytin çok sevilen atıştırmalıklar arasında. Yemek sonrası nane çayı hemen hemen herkes tarafından tercih edilmekte.

Birbirinden farklı mutfaklarda farklı lezzetleri tatma fırsatı yakalayabileceğiniz bir şehir olan Marakeşte le boz in, dar yacout, palais jad mahal,isimli üç farklı ünlü restoran bulunmakta. Geleneksel mutfakları dışında dünya mutfağından bir çok lezzete yer verişen bu restoranlarda yemek esnasında dans şovları, gece ilerleyen saatlerde gerçekleşen canlı müzik esansında keyifli ve unutulmayacak güzel bir akşam deneyimleme fırsatı sağlayabilirsiniz

Şehrin en ünlü ve tercih edilen otelleri arasında yer alan Selman Hotel, Royal Mansuir, La Mamounia. Bu otellerin yanı sıra içerisinde hediyelik eşya satılan bir mağazaya ve kıyafet butiğine sahip olan ve diğerlerine kıyasla daha büyük olan Hotel el Fenn görülmeye be konaklamaya değer otellerin başında yer alıyor.

Yorum Yap