Loading

Çeşitli Yemekleriyle Hem Sağlığa Hem de Damaklara Hitap Ediyor!

Gastronomi şehri olan Malatya’ya ait birbirinden lezzetli 15 çeşit yemek tadına bakanları mest ediyor. Lezzetleri ile ünlü olan Malatya, tatları ile de dünyaya kendisini tanıtıyor.

Malatya’nın yanı sıra çevre illerin kültürlerinin yansıdığı yemekler arasında olan, kağıt kebabı, patlıcan tava, geleli kebap, patlıcan parmak kebabı, güveç, tereyağlı domatesli kebap, kuzu tandır, kaburga dolma ve kuzu dolma gibi lezzetler ilk sırada yer alıyor. Yapımı oldukça uğraştırıcı olan bu lezzetler, yemenin yanı sıra dışarıdan görünümüylede insanın iştahını açıyor. 

Çoğu meşe odunu ateşinde neredeyse birgün pişirmenin ardından, gurmeler tarafından uzun süre pişen bu yemekler yer alıyor. Dünyada adını duyuran bu lezzetler, şehre ziyaret sayısının artmasında katkı sağlıyor. Lezzetin durağı olarak bilinen Malatyada en çok tercih edilen lezzetler ise uzun süre meşe odununda pişen yemekler alıyor. 

Kağıt Kebabı İlk Sırada Yer Alıyor

Yöreye ait yemeklerin başında ise kağıt kebabı geliyor. Bir diğer adı saygı kebabı olarak da bilinen bu lezzet en çok tercih edilen lezzetler arasında. Kuzu etinden yapılan kağıt kebabı, birgün önceden fırına atılarak sabaha kadar pişiriliyor. Servis edilirken ise yanına pilav tercih ediliyor. Gelen misafirlerin isteğine göre de hem patlıcan tavadan hem de tereyağlı domatesli kebaptan sunularak Malatya yöresine ait bir sofra kuruluyor. Malatya yöresine ait olan bu yemek meşe odunu ateşinde dinlenerek pişiyor.

Kaburga Kebabıda O Listede

Yemeklerin tamamı fırında pişerken, lezzetlerin ilk sıralarında kaburga kebabıda yer alıyor. Kaburga kebabı kuzunun pirzola tarağından yapılır. Kuzunun iç kaburga kısmıdır. Kaburganın kemikli tarafı olmazsa bu lezzetin tadını alamazsınız. Ete lezzeti veren en önemli şey ise kemiğin kendisidir. Kaburga kebabıda 13 saat boyunca fırında pişer. Fırından çıkar çıkmaz tüketilmeye hazırdır. 

Patlıcan Tava 

Patlıcan tava ve domatesli tavanın, kaburga kebabı ve kuzu tandırın yanına katımlık olarak servis edildiğin söyleyen lezzet gurmeleri, Malatya’nın en eski yemeklerinden olduğunu söyledi. 

Yorum Yap