Loading

Doğurganlığı arttırmanın yolları

1-Sağlıklı gıdalar tüketin

Üreme seviyenizi yükseltmenin en önemli şartlarından birisi sağlıklı beslenmedir. Folik asit içeren sebzeler,kırmızı et,süt ve süt ürünleri ve zengin içerikli meyveler doğurganlığınızı besler.

2. Egzersiz yapın

Vücudunuzu çok fazla zorlamayacak egzersizler yapın.Örneğin;yüzmek ve hafif tempoda yürümek bedeninize iyi
gelebilir.Hamilelik kararı aldıysanız doktorunuza danışmadan fazla yüklenmek bedeninize zarar verebilir.Hangi egzersizleri ne kadar süre yapacağınızı mutlaka doktorunuza danışarak yapın.

3.Zihninizi rahatlatın

Stres vücudumuzun her bölgesine zarar verdiği gibi yumurtlama ve döllenme dönemlerini de olumsuz yönde etkiler.Hamile kalmayı takıntı haline getirerek bilinç altınızı karşı savunmaya almamalısınız.Hamile kalmak için yoğun çaba sarf ettiğiniz zamanlarda beyniniz bunu bir zorlama olarak kabul edebilir ve engelleyici yöntemlere başvurabilir.

4.Hayal kurmaktan kaçınmayın

Bu mucizevi sürece kendinizi hazırlamak adına yapacağınız en güzel yöntem hayal kurmaktır.Bebeğinizi kucağınıza aldığınız anı gözünüzde canlandırın.Kendinize o anı ve mutluluğu yaşatın.Bu tarz ruhsal deneyimler doğurganlığınızı olumlu yönde etkileyecektir.

5.Tütün ürünlerini bırakın

Sigaranın bir çok sağlık problemine sebep olduğu gibi doğurganlığı da olumsuz yönde etkilediği bilinen bir gerçek.Tütün ürünlerinin içerdiği toksin maddeler yumurtlama ve döllenme sürecine doğrudan etki edecek kadar zararlı ve güçlü.Sigara içen kadınların içmeyenlere oranla % 40 daha az olduğu yapılan araştırmalarda kanıtlanmıştır.