Seçkin Renklibay

Seçkin Renklibay

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Dünya'dan Spor

A+A-

Değerli Mazzam okurları 2018 yılının bu son yazısında Dünya’dan spor konu başlığıyla yazıma başlamak isterim.

5-6 Aralık da İsviçre’nin Cenevre şehrinde gerçekleşen International Sports Convention organizasyonuna katılarak bir çok konuda bilgi sahibi olup gelişmeleri takip ettiğim verimli bir spor organizasyonuna katılım gösterdim.  Spora dair bu bilgi ve gelişmeleri sizlerle de paylaşmak istiyorum. Türk sporun da spor yöneticiliği yapan biri olarak her geçen gün profesyonel ellere emanet edilen ve edilmesi artık bir zorunlu hal alan spor yöneticiliği görevini hakkıyla yapmak Avrupa ve dünya’daki  spor gelişmelerini yakından takip etmek ve doğru spor modellerini ülkemizde uygulamak sanırım yanlış olmayacaktır.

Cenevre’de yapılan bu verimli  Sports Convention hakkında  detaylı bilgileri siz değerli okuyucularla paylaşmak isterim. Genel hatlarıyla organizasyonun ana hedefi uluslararası düzeyde spor yöneticilerini bir araya toplayarak sponsorluk, sporda dijitalleşme, spor yayıncılığı, spor turizmi ve şehirleşmeye etkisi, spor da lisans faktörü ve belki de en önemli oturum spor yönetimin de sürdürülebilir gelişimlerin ele alındığı bir organizasyon oldu. Organizasyon da formula 1 organizasyonundan, olimpiyatlara, bbc sport kanalından, sanal dünyanın önemli firmalarına, Fifa’dan, Unicef’e kadar bir çok konuşmacı spordan söz etti. Mesela ülkeler de stadyum seçimleri hangi kriterlere bağlı ve önemi neye göre değişiyor evet çoğumuzun aklına toplu taşıma yakın yerlere stadyumlar yapılmalı görüşü hakimdir ve yanlış değil tabi ki ancak yapılan spor tesislerinin yalnızca o branşa özgü kullanılmayışı çok amaçlı olarak spor branşlarının yapıldığı kamp merkezleri olduğunu, fan clublar’dan, mağazaya kadar insanları o alana çekmenin yollarını aramak izleyici ile sporu buluşturmak çok önem taşıyor. Spor turizmi ülkemizde her geçen gün tesislerin de artışıyla artmakta bunu tanıtım ve sponsorlukla birleştirdiğimizde sadece futbol değil bir çok spor dalına yönelik ülkemiz tanınacak ve her yönüyle gelişim gösterecektir. Sporda dijitalleşme sürecinden bahsetmeden edemeyeceğim, spor da dijitalleşme o branşa özgü tüm verilerin objektif değerlerle takibini sağlayacak ve sporcu’dan, antrenöre tüm spor paydaşlarının gelişimleri takip edilerek idari ve teknik katkılar yapacağı yadsınamaz bir gerçek olacaktır. Bir diğer etkisi de Dünya da ses getiren ve milyonlarca izleyici olan Olimpiyatlar, Fifa dünya kupası, Formula 1 gibi organizasyonlar bu seviyelere gelmek için dijital çağa ayak uydurmak zorunda kaldılar. Günümüzde de sosyal medya dan yararlanmayan ya da kullanmayanımız yok gibi ve geniş kitlelere ulaşmanın en kolay yolu da dijital çağı doğru kullanarak sağlayabiliriz. E-learning sistemini sporun bir çok branşında kullanıldığını biliyoruz. E-learning sistemi ile antrenörler ve genç sporcular eğitim programlarında teorik açıdan faydalanıp gelişimlerine büyük katkılar sunuyor.

Spor da çağın gerisinde kalmadan profesyonel  spor yönetim tarzını kullanabilmek adına faydalanmamız gereken bir çok spor konusu var. Sizlere özetle ilgimi çeken konulardan bahsetmeye çalıştım.
 

Bu yazı toplam 43 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar