Loading

Dünyanın en iyi 10 mutfağı

ALMAN MUTFAĞI;

Alman mutfağı tarih boyunca başka ülkelerden sürekli göç almasından dolayı pek çok ülke mutfağından etkilenerek gelişim göstermiştir.  Bugün Almanya mutfağı dendiğinde karma bir yemek kültürü özelliği gösterse de 600 e yakın ekmek çeşitleri, bira ve pastalarıyla dünya mutfağında kendine has bir yeri bulunmaktadır. Bölgesine göre yemek kültürü farklılık gösterse de Almanya mutfağı temel olarak et ağırlıklı bir mutfaktır. Başta domuz eti olmak üzere özellikle sosis, biftek ve kümes hayvanlarından oluşan Alman mutfağında en yaygın olarak tavuk ve sosis tüketilmektedir.     
 

ÇİN MUTFAĞI;
Dünyanın en zengin mutfak kültürleri arasında yer alan Çin mutfağı özellikle pirinç, balık ve hamur yemeklerinde çok fazla çeşitliliğiyle karşımıza çıkmaktadır.
Oldukça geniş bir coğrafyada bulunması nedeniyle çok çeşitli tatlara hakim olan Çin mutfağında yemek onlar için sağlık, zenginlik ve şans anlamına gelir. 
Çin mutfağı için pirincin mutfak kültürlerinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki pirinç onlar için sadece pilav olarak kullanmanın dışında pirinç unu makarnası ve Çin mantısı olarak ta vazgeçilmezleri arasında yer alır.
Çok köklü bir geçmişe sahip olan Çin mutfağında soslar olmazsa olmazları arasında yer alır. Her yemeğe göre ayrı sos ve baharat kullanmaları mutfaklarını önemli kılan diğer bir özellikleridir.
 

FRANSIZ MUTFAĞI;

Fransız mutfağı zenginliği ve çeşitliliğiyle yaptığı her yemekte hem damak tadına hem de göze hitap eden, yemek pişirmeyi ‘yüksek sanat’ olarak isimlendiren bir anlayış dan gelmektedir.
Günümüze kadar gelen bu mutfak başarısını hiç kuşkusuz yüz yıllar önce Fransız aşçılarının keşfettikleri tekniklere bağlayabiliriz. Bugün modern mutfak anlayışını benimseyen aşçılarda geleneklerine sadık kalarak uyguladıkları bu teknikleri yol gösterici olarak kabul ederler.Dünyada sanatla yemeği iç içe katarak aynı zamanda eşsiz lezzetler sunan Fransız mutfağı dünyanın en önemli mutfağı olarak kabul edilir.

HİNT MUTFAĞI ;
Hint mutfağı Kuzey Hindistan ve Güney Hindistan olmak üzere birbirlerinden çok farklı iki zıt yemek kültürleriyle iki ayrı mutfak olarak dünya mutfakları arasında yer alır
Kuzey Hindistan mutfağında özellikle çok fazla et tüketilir ve ilginç pişirme teknikleri kullanılır, Daha çok Moğollar ve Orta doğu yemeklerini andıran kuzey Hindistan mutfağında çok fazla baharat kullanılır. Ülkenin diğer bölgesi olan Güney Hindistan mutfağında Hindu inanışına göre et ve benzeri et ürünleri yasak olduğu için bu konuda vejetaryen olan bu mutfak ayrıca çok zengin vejetaryen çözümler üretebilmiştir. 

İki farklı mutfak kültürüne sahip olan Hindistan da daha çok tavuk ve vejetaryen yemekler bulunur genelde soslarıyla ünlü olan bu mutfakta özellikle başlı başına yemek diyebileceğimiz köri sosu çok popülerdir.Her aşçının kendine has tarifi olan köri sosu içinde pişirilmiş et, tavuk ve balık da koyabileceğiniz bir çok baharat kullanılarak yapılır.

 

İSPANYOL MUTFAĞI;

İspanyol mutfağı her ne kadar akla gelen ilk mutfaklardan biri olmasa da Akdeniz mutfağından esintiler taşıyarak kendine özgü lezzetleriyle dünya mutfakları arasına girmeyi başarmıştır.

Kendi yemek kültürlerinde her lokmanın tadını çıkaran sık aralıklarla azar azar yemeğe dayalı olan İspanyol mutfağında en fazla kullandıkları malzeme zeytinyağıdır.İspanyol mutfağı denildiğinde tüm ülkeyle özdeşleşmiş olan Gazpacho çorbası öne çıkıyor diyebiliriz. Endülüs döneminden günümüze kadar tarih boyunca tarifi hiç değiştirilmemiş bu çorba Sıcak ve soğuk olarak servis edilebiliyor. Bu kültürde tanışacağınız ilk yemeklerin başında gelen Gazpacho zeytinyağı, baharat ve bol domatesle yapılmaktadır.
 

İTALYAN MUTFAĞI;
İtalyan mutfağı oldukça zengin ve bölgesel çeşitliliği sebebiyle farklı tatları içerisinde taşıyan, dünyanın en eski mutfak kültürlerinden biri olarak kabul edilir. 

İtalya mutfağı dediğimiz anda dünyada en iyisini sadece burada yiyebileceğiniz çeşit çeşit makarnaları ve kendine özgü pizzalarıyla ön plana çıkıyor diyebiliriz. Dünyada pizza ve bin bir çeşit makarnaların öncüsü konumunda olan İtalya mutfağının sırrı, yapılış yöntemi haricinde kendilerinin ürettikleri peynirleri ve kullandıkları soslarda mevcut. Genelde yemeklerinde kullandıkları malzemelerin taze olmasına özen gösteren İtalya dünyanın önde gelen mutfağı olmayı başarmıştır.

JAPON MUTFAĞI;
Japon mutfağı genelde lezzete verdiği önem kadar görsel sunuma da önem verir ve kullandıkları malzemelerin taze ve kaliteli olmasına özen göstermesiyle bilinir.

Dünya mutfakları arasında ülkenin bilinen en temel besini pilav olmasıyla birlikte en önemli yemeği suşidir. Japon mutfağı genelde sebze ağırlıklı et ve balık menülerinden oluşur bu mutfağı doğu Asya mutfağından ayıran diğer bir özelliği ise tüm yemeklerinde yağ ve baharat kullanımının çok az olmasıdır Japon mutfağının tariflerine baktığınızda kullandıkları malzemelerin mevsimine uygun ve taze olması mutfaklarının altın kurallarıdır.

MEKSİKA MUTFAĞI;
Meksika mutfağı binlerce yıllık tarihiyle dünya mutfakları arasında en acı ve en lezzetli tatlara sahip olmasıyla bilinir. UNESCO tarafından dünya kültür miraslar listesinde yer verilen Meksika mutfağında yemek onlar için hem dini hem de felsefi bir boyuta sahiptir.

Tarihi boyunca kültürlerini koruyarak gelen Meksika mutfağında en önemli temel besin kaynağı mısırdır.Ağırlıklı olarak domuz eti, biftek ve balık tüketilen Meksika mutfağında biber mutlaka her yemekte kullanılır. Ülkede 100 e yakın biber çeşidi bulunur ve Dünyada biber kullanımında ilk sırada yer alır.

PORTEKİZ MUTFAĞI;
Portekiz mutfağı  tarihi boyunca Romalılar, Yunanlar, gibi çok çeşitli milletlere ev sahipliği yapmış ve bu karma kültür tecrübesi dolayısıyla eşsiz bir dünya mutfakları arasında yerini almıştır.Portekiz mutfağında yemek yapmak ritüel olarak ‘karıştırmak ve doyurmak’ ön plandadır bu nedenle yemekler yapılırken malzemeler çok fazla karıştırılarak yapılır. 

Portekiz Okyanus ülkesi olması dolasıyla mutfağı temel besin olarak deniz ürünlerinden oluşuyor. Özellikle Bacalhau adını verdikleri balıkları ülkenin ortak lezzeti diyebiliriz. Portekiz mutfağında Bacahau (Morina balığı) çok önemli bir yere sahip ‘’sadık arkadaş’’ diye tanımladıkları bu balığa restoran menülerinde çok sık karşılaşacağınız gibi Marketlerde de kurutulmuş olarak  alınıp pişirilebiliyor.
 

YUNAN MUTFAĞI;
Yunan Mutfağı tarihi olarak 4000 yıl öncesine dayanıyor. Yunan mutfağı genetik olarak ege mutfağından etkilendiği için bizim kültürümüze benzerliğiyle de bilinir. Ülkenin denizlerle kaplı ve etrafında birçok ada olması dolayısıyla özellikle deniz mahsulleri konusunda oldukça başarılıdır. Bütün yemeklerinde cömertçe kullandıkları oldukça lezzetli zeytinyağlarından dolayı Akdeniz mutfağında bu konuda önemli bir misyona sahiptir.Ülkede çok sayıda bulunan tavernaları ve meyhaneleri dolayısıyla mezeleri ve bol zeytinyağlıları ön plana çıkan Yunan mutfağı, dünya mutfakları sıralamasında çok önemli bir yere sahiptir.