Loading

Emzirmeyi kolayca bırakın

Bir çok anne ve  bebekleri emzirmeyi bırakma aşamasında fizyolojik ve psikolojik çeşitli zorluklar yaşıyor. Bu zorlu süreci atlatmanın bazı yollarını sizler için araştırdık.

Emzirme süresini kısaltın: 

Çocuğun memede geçirdiği süreyi azaltarak başlayın. Örneğin 10 dakika emziriyorsanız beş dakikaya indirmeyi deneyin. Yaşına bağlı olarak emzirmeyi elma püresi, bir bardak süt veya mama gibi başka bir şeyle tamamlayın. 

Bir öğün atlayın: 

Sonrasında da ona emzirme yerine bardakla ya da biberonla süt verdiğinizde neler yaptığına bir bakın. Emzirme yerine sağdığınız anne sütünü, mama ve eğer bir yaşından büyükse inek sütü verebilirsiniz. Emzirmeyi yavaş yavaş haftalar içinde azaltmaktansa bir anda azaltmak çocuğa zarar verir ve tepki göstermesine yol açar. Böylece sütünüz yavaş yavaş azalacak ve siz de şişmiş göğüsler ve meme iltihabından korunmuş olacaksınız.

Erteleyin ve dikkat dağıtın:

 Bu yöntem özellikle daha büyük ve konuşabileceğiniz bir çocuğunuz varsa oldukça işe yarar. Emmek istediğinde ona emzireceğinizi söyleyin ama başka bir şeyle dikkatini dağıtın. Eğer akşam erken saatlerde emmek isterse ona yatma zamanına kadar beklemesi gerektiğini açıklayın.

Hile yapın:

Bebek küçükse ve biberonla devam edeceksek biberonu vermeden hemen önce dudaklarına ya da diline birkaç damla anne sütü verin. Ayrıca emzirdikten birkaç saat sonra, çocuk çok fazla acıkmadan ve sabırsızlanmadan biberonla biraz anne sütü verin.

Yorum Yap