Loading

Filizlenmiş sarımsağı yemeklerde kullanmak riskli midir?

Uzun zaman bekleyen sarımsaklar filizlenir ve bir çok kişi tarafından kullanılmaz ve çöpe gider. Peki bu yaptığımız hareket ne kadar doğru? Sağlık için herhangi bir risk taşıyor mu gelin birlikte detaylara göz atalım.

Filizlenen sarımsakları çöpe atmak yapılan en büyük hata. Sarımsak filizlenmeye başladığında  insan sağlığı için faydalı kimyasalları üretmeye başlar. Sarımsağın olgunlaşması, içinde ki antioksidan seviyesini arttırır. Antioksidan insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Filizlenmiş sarımsakta bulunan antioksidan, damar tıkanıklığı için birebirdir. İçerisinde bulundurduğu sülfür bakımından antibakteriyel ve antiviral özelliğe sahiptir. Bu sayede bakteri ve virüslerin sebep olduğu hastalıklara çok iyi gelir ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bir çok hastalığa karşı antibiyotik etkisi vardır. Kış aylarında sadece yemeklerde değil, bütün olarak tüketilen sarımsak yüksek tansiyon, üst solunum yolları rahatsızları, ve bulaşıcı hastalıklara çok iyi gelir. Sarımsak ta herhangi bir ekşime veya koku değişimi yoksa filizlenmiş sarımsağı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Yorum Yap