Loading

Fındık Yaraları İyileştiriyor

Yapılan çalışmalara göre sağlık açısından faydalı olan fındığın, erken dönemlerde yaraların iyileşmesini hızlandırdığı tespit edildi. 

Uzun yıllardır fındığın etkisi üzerine çalışılıyor. ABD İlaç Yönetim Federasyonu tarafından kabuklu yiyeceklerin kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmasından sonra ürünlere ilginin arttığı belirtildi. Fındığın birçok hastalığa iyi geldiği işaret eden uzmanlar, “Hastalıkları önleme, koruma, iyileştirme üzerinde birçok etkisi var. Tansiyonu kolesterolü düşürdüğü, iyi huylu kolesterolü arttırdığı ve kalp damar hastalıklarının gelişme riskini azaltıldığı ise bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. 

Deri Üzerindeki Yaraları İyileştiriyor

İçerisindeki E vitamini ve selenyumun antioksidan etkisi ile yara iyileşmesini hızlandıracağını söyleyen uzmanlar, iki yıl boyunca fareler üzerinde yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak şunları dile getirdi. 

“Hayvanların sırt bölgelerinde yaralar oluşturduk ve üç gruba ayırdık. Bir grubumuz kontrol grubuydu. Diğer gruba ise ağızdan yani oral yolla fındık verdik. Bu şekilde besledik hayvanları. Diğer grupta ise deri yolu ile fındık uyguladık. Bunu steril şekilde elde ettikten sonra cilde uyguladık. Yani bir grubu ağızdan kullanılan ilaç olarak düşündük. Diğerinde cilde sürülen bir ilaç olarak düşündük. Bu şekilde çalışmamızı yaptık ve fındığın farklı zamanlarda 3’üncü, 7’nci ve 14’üncü günde yara üzerindeki etkisini histolojik olarak inceledik. Bu çalışmamızın sonucunda, ağızdan alınan fındığın erken dönemde yara iyileşmesini hızlandırdığını tespit ettik. Bu bizim için çok önemli bir bulgu. Bu aslında çalışmanın prototipi. Bundan sonra bu çalışmayı daha ileri düzeyde ispatlayacak çalışmalara ihtiyacımız var. Bu açıdan çalışmamızı ileri düzeye götürmek istiyoruz.”

Yorum Yap