Loading

Göz makyajı yaparken dikkat edilmesi gereken püf noktalar

Bilinçsiz ve yanlış kozmetik kullanımı,makyajın yeterince temizlenmemesi göz sağlığının olumsuz yönde etkilenmesinin sebeplerinin başında yer alıyor.Göz makyajı ve bakımına yeterince özen gösterilmediği zamanlarda alerji,tahriş,enfeksiyon gibi ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabiliyor.

En önemli ve dikkat edilmesi gereken unsurlardan birisi olan makyaj malzemesi paylaşımı hakkında oldukça titiz olmak gerekiyor.Özellikle göz makyaj malzemelerinin başka kişilerle paylaşılmaması enfeksiyon riskini azaltma ve önleme konusunda en önemli konuların başında yer alıyor.

Diğer bir dikkat edilmesi gereken unsur ise kullanım süreleri…Satın almış olduğunuz kozmetik ürününü ambalajı açıldıktan belli bir süre sonra tüketmiş olmanız gerekmekte.3-4 ay ortalama kullanım süreleri olan bu ürünlerin süreleri dolduğunda mutlaka atılmalı ve gözleriniz ile temas halinde olmaması gerekmektedir.Süresinden fazla kullanılan ürünler bakteriler ve enfeksiyonlar açısından adeta biçilmiş birer kaftan.

Alerjik ve hassas bir bünyeye sahipseniz aldığınız ürünlerin mutlaka alerjen etkileri içeren maddelerden yoksun olduğundan emin olmalısınız.Özellikle göz yaşı bezleri alerji rahatsızlıklarından en çabuk etkilenen ve rahatsız edici sonuçlara sebebiyet verebilen hassas noktalardır.Rimel, kalem, far gibi göz makyaj ürünlerini uygularken, uygulama yönü gözden dışarı doğru olsun. Böylece ürünleri sürmek için kullandığınız fırça, kalem gibi araçların saydam tabakaya batma olasılığı azalır.