Loading

Göz makyajı yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Göz makyajının doğru bir şekilde uygulanması hem görünüm açısından hem de göz sağlığı için büyük ölçüde önem arz etmektedir.

Yanlış ve bilinçsiz şekilde kullanılan kozmetik kullanımı ve gece yatmadan önce makyajın yeteri kadar temizlenmemiş olması göz sağlığının en büyük düşmanlarından birisidir. Göz makyajı ve bakımına gereken önem gösterilmediği taktirde alerji, enfeksiyon, cilt hastalıkları gibi bir çok sağlık problemi ile karşı karşıya kalmak söz konusudur.

Makyaj malzemelerinin başka kişiler ile paylaşılmaması gerektiğini bilmeyen yoktur herhalde… Göz enfeksiyonunun yayılmasında en büyük rol oynayan makyaj malzemesi paylaşımı karşınızda ki kişide yer alan enfeksiyonu direk olarak size bulaştırır. Özellikle göz kalemi ve eyeliner gibi kirpik dibi ile temasta olan ürünler oldukça tehlikelidir. Kozmetik ürünleri satılan mağazalarda müşterilere denemeleri için sergilenen deneme ürünleri de göz sağlığınızı yakından tehdit edebilir.

Bir diğer konu ise makyaj malzemelerinin son kullanım tarihleridir. Ürünler açıldıktan sonra belli süreler içerisinde kullanılmalıdır. Genel olarak bu süre 6 ayı geçmemektedir.6 ay süresinden daha fazla üzerinden zaman geçen ürünler göz sağlığı açısından ciddi anlamda tehdit olarak bilinmektedir. Tarihi geçen ürünlerin içerisinde bakteri ürediği ve bu bakteriler göz ile temas ettiği zaman üremeleri çok kısa sürede olacağı için son kullanma tarihlerine dikkat edilmelidir.

Yorum Yap