Loading

Gücünüze Güç Katacak 5 Besin

Her gıda maddesinin elbette ki kendisine özgü farklı besin değerleri mevcuttur. Fakat bazı besinler içerdikleri farklılıklarla diğerlerinden bir adım öne çıkabilir. Bu nedenle merak edilen top 5 süper besin listesini sizler için derledik.

Marketlerde kolayca bulabileceğiniz bu gıdalar aslına bakarsak Türk mutfağında çokta fazla tercih edilmeyen besin kaynakları. Biraz araştırarak biraz merak ederek bu gıdalarla mutfaklarınızda muhteşem tatlar yaratabilirsiniz.

Avakado
Kolesterol,tansiyon ve prostat korunması gibi bir çok doğal içeriğe sahip olan Avokado aynı zamanda güçlü antioksidan özelliği ile hem cilt sağlığına hem de göz sağlığına oldukça faydalı bir gıda öğesidir.Lif içeriği açısından oldukça zengin olan bu besin öğesini salatalarınıza dilimleyip sabah kahvaltılarınızı avokado ile süsyelebilirsiniz.

 

Karahindiba
Kalsiyum,demir potasyum ve B vitamini açısından oldukça zengin olan bu muhteşem gıda sağlıklı kemikler ve kaslar içinde oldukça faydalı bir besin öğesi. Eklem hastalıkları ve gelişim problemlerinde kanıtlanmış oldukça fazla yararı bulunmaktadır.Karahindiba yaprakları ile sofralarınıza muhteşem salatalar veya köklerinden yapılmış leziz soteler yapabilirsiniz.

Kinoa
Yüksek protein değerlerine sahip kinoa zengin aminoasit ve faydalı yağ bakımından oldukça zengin bir lif kaynağıdır.İster pişirerek isterseniz çiğ olarak afiyetle tüketebileceğiniz bir besin maddesidir.Hafif acı bir tada sahip olan kinoa su ile yıkayıp bu acılıktan kurtulabilirsiniz.

Pancar
Kanser,böbrek yetmezliği ve karaciğer sorunları ve bağırsak tembelliği gibi problemlerde oldukça pozitif rol oynayan bu mucizevi besin kaynağı aynı zamanda kanı temizleme özelliği ile oldukça faydalı gıda maddeleri arasında yer almakta.İsteğe göre pancarı yemeklerde,salatalarda veya turşu olarak mayalayıp sofralarınıza pancar ile renk katabilirsiniz.

Lahana
Göğüs kanseri ve prostat kanseri gibi sağlık sorunlarından oldukça etkili bir antioksidan olan lahana toksinlerden arınmak için birebir bir gıda öğesidir. Zayıflama ve detoks programlarında baş rol oynayan lahana günlük vitamin ve mineral alımı açısından da oldukça etkilidir.Çiğ veya pişirilerek oldukça fazla lezzet seçeneği olan lahanayı sofralarınızdan eksik etmeyin.