Loading

Haçiko’nun Atan Kalbi Ömür Gedik ile Enerji dolu röportaj…

Ulusal gazetelerde yazdığı köşe yazıları ile yediden yetmişe bir çok okuyucunun gönlünde taht kuran aynı zamanda hayvanlara olan büyük bağı ile bilinen Haçiko Derneği kurucusu ve başkanı Ömür Gediği Şubat ayına özel kapağımızda konuk ediyoruz. Son dönemlerde ekranlarda güzelliği ve sesi ile görmeye alıştığımız güzel isimle ,hayatına dair samimi bir röportaj gerçekleştirdik. Bir bardak sıcak kahvenizi yudumlarken okuyacağınız bu röportaj size çok keyif verecek.

Gazetecilik, şarkıcılık, TV programcılığı, sinema eleştirmenliği, hayvan hakları savunuculuğu… Ayrıca katıldığınız etkinlikler… Tüm bunlara nasıl yetişiyorsunuz?

 İnsan aşkla yaptığı hiçbir şeyde yorulmazmış. Yaptığım işleri o kadar çok seviyorum ki, hiç biri bana yorgunluk vermiyor, yük gibi  gelmiyor. Böylece çok yoğun ve sıkı çalışıyorum. Böylelikle hepsine yetişiyorum. 

2. Sizin gibi pek çok dalda yoğun çalışan kişilerin en çok merak edilen tarafı, 24 saati nasıl yaşadığınızdır. Biz de soralım; Ömür Gedik’in 24 saati nasıl geçiyor? 

Hafta içi sabahları filmlerin basın gösterimlerine gidiyorum. Öğleden sonraları toplantılar, röportajlar ve HAÇİKO’nun işleri ile geçiyor. Akşam saatleri biraz ara uyku, provalar ve stüdyo zamanları. Hafta sonları şehir içi ve dışındaki konserlerle geçiyor. Yazılarımı ise el ayak çekildikten sonra gece geç saatlerde, hatta sabaha karşı yazıyorum genelde. Uyku sorununu gün içinde birkaç saatlik ek uykularla dengeliyorum. 

3. ‘Aşka Bağlan’ isimli son şarkınızda Serdar Ortaç ile düet yaptınız. Bu yıl yeni albüm çalışmanız olacak mı?

 Serdar’la olan şarkımız çıkar çıkmaz listelerde ilk sıralara oturdu. Geri dönüşleri iyi olan bir çalışmaydı. Ama müzik dünyasında var olmak için sürekli yeni bir şeyler üretmek lazım. Sahne çalışmalarımız yoğun. Sadece İstanbul değil, Türkiye’nin dört bir yanında sahne yapıp şarkılarımızı paylaşmaya çalışıyoruz. Ve o arada üretmekten de geri durmuyoruz. Saki Çimen’in bestelediği şarkıya söz yazdım. Yakında bu slow şarkı için stüdyoya gireceğim. Aşkın Tuna albüm projesinde de sürpriz bir şarkım olacak. O da hareketli bir parça. İkisi de kısa bir süre sonra çıkmış olacak.  

 4. Çocukluğunuzdan itibaren hayvan hakları savunuculuğu yaptığınızı biliyoruz. Sizi çok etkileyen, hayvan hakları savunuculuğuna yönlendiren, çocukluğunuza dair bir anınız var mı?

 Babam benim ilkokul öğretmenimdi aynı zamanda. İlkokul birinci sınıfta sabahları onunla okula giderken yük taşıyan at arabaları yanımızdan geçerdi. Sopa ya da kamçılarla atlara vurduklarında babama “ileride çok param olursa bu atları alıp, mutlu olacakları yerlerde bakacağım, insanlara da at yerine araba alacağım” dermişim. Babam anlatıyor, zor tutarmış beni, at arabalarının arkasından koşup adamlara bağırırmışım. İnsan 7’sinde neyse 70’inde de öyle oluyor diye boşuna demiyorlar.


 5. Haçiko, bir başarı öyküsü. Sizin hayalinizdi ve başardınız. Haçiko ile neler yaptınız bugüne kadar? Bir de şunu soralım; hayvanseverlere ne gibi bir mesaj vermek istersiniz? 

HAÇİKO, 2010 yılında sokaklarda yaşam savaşı veren hayvanları çaresizlik ve ilgisizlikten korumak için kuruldu. Toplumda hayvan sevgisi bilincini geliştirmek ve hukuki yollarla hayvan hakları ihlallerinin önüne geçmek için çalışmalar yapıyoruz. Yani HAÇİKO hem sahada hem hukuki düzeyde çalışan bir dernek. Sokaktaki ve ormanlardaki hayvanların beslenme ve bakımına yardımcı olmanın yanı sıra hayvan hakları ihlalleri ve hayvanseverlere yapılan saldırı ve haksızlıklara karşı davalar açıp takibini yapıyoruz. Haftada en az iki gün Beykoz ve Bolluca ormanlarındaki köpekler için besleme yapıyoruz. Bağış olarak aldığımız mamaların yanı sıra otellerden veya restoranlardan aldığımız artık yemekleri kullanıyoruz. CVK Otel ve BVS grup derneğimize atık yemek konusunda çok yardımcı oldu, kendilerine buradan teşekkür ederiz. Filli Boya  ile de geçtiğimiz senelerde İstanbul’da ihtiyacı olan barınakları boyamıştık. Bunun için de tekrar teşekkür ederiz, güzel bir çalışmaydı. Derneğimiz bize indirim yapan sokak hayvanı dostu veterinerler ve Avcılar Veterinerlik Fakültesi ile  işbirliği halinde, sadece tedavi değil hayvanların sahiplendirilmesine de çalışıyoruz. Bunlar gibi birçok çalışmamız mevcut. Son olarak Beykoz’da kaçak sondaj kuyusuna düşen ve 15 gün sonra kurtarılan Kuyu Köpek’i sahiplendik. Etkinliklerimiz hakkında derneğimizin web sitesinden ve facebook, twitter gibi uygulamalardan bilgi alabilir okuyucularınız. 

 6. Bunca koşuşturma, yoğun programınız arasında beslenmenize dikkat edebiliyor musunuz?

Çok sağlıklı beslendiğimi söyleyemem. Öğün atladığım gibi alakasız saatlerde yediğim oluyor. Vitamin takviyesi almaya başladım.

7. Çalışmadığınız zamanlarda mutfağa girip yemek – makarna yapar mısınız? 

Vejetaryen beslendiğim için makarna en sevdiğim yemeklerin başında geliyor. Mutfakla pek aram yoktur ama makarna en kolay yapıp keyifle yediğim yemeklerin başında geliyor.

8. Formunuzu nasıl koruyorsunuz? Özel bir diyet uyguluyor musunuz? Spor, egzersiz yapıyor musunuz?

Havalar ısındığında vakit buldukça yürüyüşe çıkıp, tenis oynamaya çalışıyorum. Bunun dışında fazlasıyla koşturmayla geçen hayat kilo kontrolümü sağlıyor sanırım. Günde iki bazen tek öğün yiyebiliyorum ancak. Bu da kilo almamı engelliyor.

9. Konserler nasıl gidiyor? Sahnedeki Ömür Gedik’i bize anlatır mısınız?

Şehir içi, şehir dışı ve yurt dışında sık sık konserler veriyoruz. Mekanlardaki konserlerimizde ağırlıklı olarak üniversite kitlesine ulaşıyoruz ki bunlar benim en keyif aldığım konserler oluyor. Genelde pop-rock tarzı şarkılardan oluşan bir repertuvarım var. 80’ler ve 90’lardan unutulmaz coverlar da konserlerimizin vazgeçilmezi. Paramparça konserlerde en çok istek alan şarkım. Onu Gözyaşlarım Anlatır izliyor. Halk konserlerinde ve festivallerde repertuvara o yöreye ait türküleri de ekliyoruz. Kalabalık kitlelere ulaşmanın ve birlikte şarkı söylemenin keyfi de bir başka tabii. En mutlu olduğum anlar hayvanlarımla ve ailemle olduğum zamanlar, onu sahne izliyor. 

10. Son olarak bir mesaj, eklemek istedikleriniz…
Okuyucularınızla beni buluşturduğunuz için teşekkür ederim. Sizleri takip etmeye devam edeceğim.

Yorum Yap