Loading

Hamilelik Döneminde Vajinal Akıntı

Vücut vajinayı temiz tutmak ve nemlendirmek adına sıvı üretmektedir. Bu sıvılar hamilelik esnasında da bebeği enfeksiyonlara karşı korumaktadır. 

İnce tabaka olarak süt kıvamında yer alan vajinal akıntı hafif kokulu şekilde çıkmaktadır. İç çamaşırınızda ya da tuvalet kağıdında beyaz renk görebilirsiniz.

Akıntının yoğunluk durumu da günden güne değişmektedir. Ortaya çıkacak akıntı sorununun miktarında değişimler görülebilir. Kadınların yaklaşık olarak yarısında hamilelik esnasında ortaya çıkan akıntılarında artış gözlemlenmektedir. Akıntının oranlarında ki yükseliş ile birlikte hamilelik ilerledikçe yoğunluğunda da kolayca görülür.

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?

Hamilelik zamanında vajinal akıntıdaki artış normal bir dönemdir. Bazı zamanlarda ise doktora gitmeniz gerekebilir. Vajinal akıntı sorunu esnasında görülebilecek renk ve koku değişimleri görüldüğü zaman dilerseniz doktorunuza başvurabilirsiniz. Vajina akıntısı üzerinde miktar ya da akıntı yoğunluğu konusunda yoğun bir değişim, ağrı ya da yanma ortaya çıkması durumunda yine doktorunuza başvurabilirsiniz. Bu sorunlar başka sağlık problemlerinin belirtisi olabilir ya da amniyotik sıvısı olabilir. Hamilelik esnasında, özellikle ilk dönemlerde damla şekli ile ortaya çıkan kanama olağandışı bulunmamaktadır. Endişe yapmaya gerek kalmadan bu tür durumlarda günlük pedlerden faydalanabilirsiniz. Günlük pedler iç çamaşırlarınızı temiz tutarak, tazelik hissini her zaman korumaktadır.