Loading

Kanserden Koruyor

Östrojenle ne kadar süre temas ediyorsak, meme kanserine yakalanma riskimizde bir kadar artıyor. Emzirme ve gebelik döneminde östrojenle olan ilişkiye ara verildiği için vücutta dengeler değişiyor. Bu nedenle emzirmek ve gebelik dönemi sizi kanserden koruyor. 

Örneğin 9 ay gebe kaldığınızda ve iki yıl emzirdiğiniz zaman yaklaşık olarak iki veya iki buçuk yıl meme kanserinden korunmuş oluyorsunuz. Emzirmek ve doğum yapmak sizi ciddi bir tehlikeden ve meme kanserinden koruyor. 

Emzirmek

Gebelik dönemi v emzirmek meme için koruyucudur. Riski sıfıra indirmez ama sizin östrojenle olan ilişkinizi azaltır. İki defa gebe kaldınız ve emzirdiniz. Toplamda 5 yıl bir anne için iyi bir süre. Doğum yapmadığınızda ve emzirmediğinizde ne oluyor? Tabiki de kesin risk var denilmiyor fakat doğum yaptığınızda risk en aza iniyor. Doğum yapan ve emziren annelerin bu duruma yakalanma riski azalıyor. 

Meme Kanserinde Aile 

Ailesel sebeplerden dolayı meme kanserine erken yakalanan kadınların öyküsü birinci derece akrabalar ve kuzenlerde risk var ise o kişidede risk taşıyor olabilir.Otuzlu ve yirmili yaşlarda meme kanseri görülmeye başlıyor. Bu durumun ise kriteri var. Tabi ki herkes risk altında değil. Bir kadının meme kanseri olma riski yüzde sekiz veya ondur. Annenizde var ise yüzde on sekiz oluyor bu durum. Anne ve teyzede bu durum devam ediyorsa risk belli oranda artıyor. Meme taramalarının erken yaşta yapılması gerektiğinin önemini uzan doktorlar vurguluyor. 

Meme Kanseri Sayısında Artış

Meme kanserinin arttığı ve neden olan sebepleri ise en büyük nedenleri kadın olmak. Erkeklerdede görülüyor fakat kadınlar büyük risk altında. En büyük etkenleri ise şehirde yaşamak, stresli yaşam şartları, uzun yaşamak istemek, yaşam döngüsü boyunca fazla östrojene maruz kalınması. Genel olarak baktığımızda  bu durum ilk adet döngüsü ile başlıyor. 45 yaşına kadar bu döngü devam ediyor. Bu durumu artıran nedenler arasında ise hormon ilaçları kullanmak, sigara ve alkol almak. Bu durumlar kanser riskini artırdığı gibi meme kanseri riskide artıyor. 

Yorum Yap