Loading

Kasım da Mardin..

Sonbahar sarısıyla ve mimari yapısıyla sarı tonlarının kavuştuğu yer, Mardin.. Kendine ait mimarisi olan, Mezopotamya’nın en eski şehri olan kent, sonbaharda eşsiz güzelliğiyle adeta büyülüyor. 

Ülkemizin en değerli topraklara sahip olduğu, bu eşsiz güzelliklerle kanıtlanıyor. Göbeklitepe’nin ardından ona benzeyen bir yapı olmasına rağmen, başlatılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan kazı çalışmalarında 11 bin 300 yıllık olduğu ve neolitik döneme ait olduğu anlaşılıyor. 

Tarih boyunca Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi ve Osmanlı’nında aralarında bulunduğu 25 medeniyeti toprağında ağırladığı memleket. Tüm bu medeniyetlerin geçmişten bugüne etkilerini taşımasının yanında farklı dini inanışlara, farklı kültürlere, ev sahipliği yapınca sanat, tarih ve kültür memleketinin gözdesi haline gelmiş. İpek yolu güzergahında olması bu kültürel zenginliğin ise en büyük parçası. Şehrin adının ise nereden geldiği net değil. Bazı duyumlara göre Kale Şehri anlamına gelen ‘Merde’ kelimesinden türemiş; kimine göre 3. Yüzyılda buraya yerleşen savaşçı bir kabile olan Mardeler Kabilesi adını vermiş bu güzel şehre..

Mardin’deki güzel yapıları gezmek için belli bir süre yetersiz kalıyor. Mardin denildiğinde ise akla ilk gelen taş evler. Mardin’in bulunduğu alan, 1979 yılından itibaren Sit alanı ilan edilmiş. En güzel yanı ise tarihi sokaklarda kaybolmak, evlerin, sokakların fotoğrafını çekmek.. Şeyh Çabuk Camii, Pamuk Camii, Reyhaniye Camii, Latifiye Camii, Melik Mahmut Camii, Kızıltepe Ulu Camii, Mardin Ulu Camii, Muzafferiye Medresesi, Kasimiye Medresesi, Şah Sultan Medresesi, Melik Mansur Medresesi, Savur Kapı Medresesi, Altunboğa Medresesi, Şehidiye Medresesi, Marufiye Medresesi, Hatuniye Medresesi ve Zinciriye Medresesi de görülebilir yerlerin başında geliyor. Yüzyıllardır Müslümanlar ve Hristiyanlar bir arada yaşadığı için aynı mahallede camiyi ve kiliseyide görmek mümkün. Burada ise pek çok kilise ve manastır bulunuyor. En ünlü manastırların başında ise şunlar geliyor. Deyrülzeferan Manastırı, Mor Gabriel Manastırı, Kırklar Kilisesi, Mor Yakup Kilisesi, Mor Mihail Kilisesi, İzozoel Kilisesi, Mor Yusuf Kilisesi, Mor Evgin Manastırı, Mor Cırcıs Manastırı ve Mor Dimet Manastırı. Rotanızda eşsiz güzellikleriyle dolu Mardin’i bulundurabilirsiniz. 

Yorum Yap