Loading

Kerevizin faydaları nelerdir?

Kış mevsiminin en faydalı ve en lezzetli sebzelerinden olan ve  faydaları saymakla bitmeyen kış sebzesi kereviz ve faydaları…

Vitamin ve mineral deposu

Vitamin A,K,C açısından oldukça zengin olan kereviz aynı zamanda ,potasyum ve folik asit gibi mineralleri içermesi açısından da oldukça faydalı bir besin öğesidir. Tadı az da olsa patatesi andırsa da patatese oranla, glisemik indeksi oldukça düşüktür. Bu da demek oluyor ki kereviz tüketiminden hemen sonra kan şekeriniz hızla yükselmez ve kan şekerinde yavaş yavaş bir artış öz konusudur.

Antioksidan içerir

Kendisi gibi saplarıda oldukça değerli olan kereviz tamamı ile bir antioksidan deposudur.Antioksidanların vücutta bulunan kolojen dokularını onarması ve yaşlanma karşıtı etkiye sahip olduğu unutulmaması gereken önemli faydaları arasında yer almaktadır. C vitamini açısından da oldukça zengin olan kereviz haftada en az iki defa tüketilmesi önerilen gıdalar arasında yer almaktadır.

Bağırsakların en yakın dostu 

Kerevizin içeriğinin yaklaşık %95’i sudur ve bu demek oluyor ki hem çözünür hem de çözünmez oranda lif içeren bu sebze bağırsak dostu bir besin öğesidir.Su ve lif içeriği sayesinde, sindirim sistemini destekler ve mide sağlığı içinde oldukça büyük önem arz etmektedir.Mide ülseri ve reflü gibi rahatsızlıklarda gözle görünür oranda bir iyileşme sağlayan kereviz, iltihabi bağırsak rahatsızlılarında tüketildiği zamanlarda şikayetleri ciddi oranda azalttığı bilinen bir gıdadır.


Yorum Yap