Loading

Kıskançlığın gizli gerçekleri

Peki nedir bu kıskançlık?

İlkel bir duygu olan kıskançlık ortalama, 18 ile 36 aylıkken kişilerde oluşmaya ve gelişmeye başlar.Bir başkasında olan maddi yada manevi bir değerin kişinin kendisinde olmamasından veya kıyaslama yaparak kendisininkinden daha iyi olduğu kanısına varmasından dolayı oluşan negatif bir duygu halidir.

Kıskançlığı en çok neler tetikliyor?

Maddi güç,fiziksel güzellik,statüsel güç,rekabet algısı yaratan durumlar,sosyal ağlara dahil olmak gibi sonunda ödül yaratan bu gibi durumlar kıskançlığı oldukça fazla etkilemektedir.

Erkek ve kadın kıskançlığı arasında farklar

Kadınlar genellikle fiziksel güzellik veya partnerlerini kıskanırken,erkekler maddi ve statüsel gücü daha fazla kıskanmaktadırlar. Kadınların hem cinslerini daha fazla incelediklerini veya kıskandığını kesin olarak söylemek mümkün.İkili  ilişkilerde genellikle geçmişte yaşanılanlar hem kadınlar hemde erkekler tarafından oldukça fazla kıskanılmaktadır.İş hayatında ki dostlukları kıskanmak da oldukça fazla karşılaşılan bir durumdur.Kıskançlık her iki taraf içinde eğer yeterince bilgi sahibi değillerse veya ilk kez karşılaştıkları durumlarda daha sıklıkla görülür.