Loading

Kolestrolü Düzenleyen Tek Besin

Besin sağlığının insan üzerinde büyük bir önem taşıyor. Bu besinlerden ise en önemlisi ahşap elma olarakta bilinen bale meyvesi. Hindistan’a özgü bu meyve besin sağlığında büyük etkileri var. Hindular içinse kutsal olduğu düşünülmektedir. 

İşte bale meyvesinin mucizevi faydaları.. İshal, kolera, hemoroid ve vitiligoyu tedavi edebilir. Bale meyvesi , ishal gibi hastalıkların kesilmesine ve iyileşmesine yardımcı olur. Bu meyvenin kurutulmuş tozu ise ishalin tedavisinde kullanılır. Olgunlaşmamış bale meyvesinin özü hemoroidi ve vitiligoyu etkili şekilde tedavi edebilir. Anemi, kulak ve göz rahatsızlığının tedavilerindede kullanılıyor. Mide ülserini en aza indirir. Bael gastrit ülserlerle mücadele etmek için çeşitli antioksidanlarla doludur. Bael’in tedavi ettiği bu mide problemi, midedeki asidik seviyede bulunan dengesizlikten meydana gelir. Kolestrolü kontrol eder. Bale yaprağının özü, kandaki kolestrol seviyesini kontrol etmek için kullanılabilir. Solunum problemlerini çözer.

Baelden elde edilen yağ, astım veya soğuk algınlığı gibi solunum bozukluklarını tedavide kullanılır. Bu yağ ayrıca kafa derisine uygulandığında soğuğa karşı direnç sağlar niteliktedir. 

Kabızlığı önler. Bale meyvesi kabızlığı gideren en doğal ilaç olduğu söylenir. Hamura az miktarda karabiber ve tuz eklenmesi, bunun düzenli olarak tüketilmesi bağırsaklarda bulunan toksinleri atmaya yardımcı olacaktır. 

Diyabeti kontrol eder. Bale kan şekeri seviyelerinin kontrolünde faydalı olan laksatifler bakımından zengindir. Bunun nedeni ise, pankreasın enerji ile dolu olması ve kandaki şeker seviyesini kontrol edebilmek için gerekli miktarda insülin üretebilmesidir. 

Yorum Yap