Loading

Mars’tan Gelen Görüntüler Hayrete Düşürdü..

Bilim insanlarının uzun süre üzerinde çalışmalar yaptığı vesırlarını korumaya devam eden gezegen serüveni Mars, Uzay Ajansı tarafından fotoğraflandı.  Daha önce çekilen fotoğraflara benzemeyen görüntüler ise hayrete düşürdü. 

Bilim insanlarının araştırmaları uzun yıllardır devam etmekte. Son olarak SpaceX’in patronu olan Elon Musk’ın Mars’a seyahat için kullanmayı öngördüğü uzay aracını dünyaya duyurmasıyla birlikte Mars, gündemden düşmüyor. Diğer yanda ESA Mars’ın yeni fotoğraflarını çekti. Ancak bu fotoğrafı diğer fotoğraflardan ayıran bir yanı var. Mars’ın kutbundan çekildiği anlaşılan görüntülerde dev beyaz tabaka dikkatlerden kaçmıyor.Buzulların tepesi ise bulutlarla kaplı. 

Mars’ta Hayat Var mı?

Bu soru pek çok kez soruldu. Bu çekilen fotoğraftan sonra ise tartışmalar yeniden alevlenicek gibi.Mars’ın kutbunda görülen buzullar donmuş su ve karbondioksitten oluşuyor. Bilim insanlarına göre buradaki sular , gelecekteki Mars kolonistleri için büyük önem taşıyacak. 

Kuzey kutbunun altına doğru inildiğinde ise ekvatora doğru yaklaşıyoruz. Bu noktada ise kraterler dikkat çekiyor. Yüzeyde yer alan Cassini isimli krater tam olarak 400 km’lik genişliğe sahip.

Bu büyüklükte bir kraterin oluşmasında ancak devasal büyüklükte bir meteor neden olabilir. Bu meteor’un dinazorları yok eden meteordan bile çok daha büyük olduğu söyleniyor. 

Yorum Yap