Loading

Meğer O Eksikliğin Belirtisiymiş

Birçok vitamin vücudumuz tarafından üretilmediğinden bu vitaminleri beslenme yoluyla dışarıdan almamız gerekmektedir. Sağlığımızı önemli derecede etkileyen bu vitaminlerin eksikliğinde birçok sağlık sorunu ortaya çıkabiliyor. Özellikle de sağlığımız üzerinde saymakla bitmeyen C vitamininden kaynaklanan eksiklik çeşitli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. 

Birçok vitamin vücudumuz tarafından üretilmediğinden beslenme yolu ile alamadığımız vitaminleri dışarıdan almamız gerekiyor. 

C Vitamini Nedir?

Kimyasal adı L-askorbik asittir. Birçok hayvanın aksine insan vücudunda kendiliğinden üretilmediğinden esansiyel vitaminler arasında görev alır. Beslenme yoluyla dışarıdan alınması gereken bir vitamindir. Vücutta ise birçok görevi vardır. Sağlık açısındanda birçok faydası olduğu bilinmektedir. Suda çözünen vitaminlerdendir. Birçok meyve ve sebze içerisinde değişen miktarda bulunur. Kadınların günlük 75 mg, erkeklerinse 90 mg, alması önerilmektedir. Uzmanlar bu vitaminin büyük oranda besinler yoluyla alınmasını önersede çoğu insan vitamin takviyelerine başvurur. 

C Vitamini Eksikliği Belirtileri

Günümüzde gelişmiş ülkelerde nadiren gözükmektedir. İlk belirtiler diş eti şişmesi, diş etinde kanama, burun kanaması, vücutta morluklar, eklem ağrısı, eklemlerde şişlik gibi belirtilerdir. 

Yorum Yap