Loading

Meme Büyüklüğünde Postür Değişikliği

Meme büyüklüğü toplumda oldukça yaygındır. Sıklıkla kas –  iskelet sistemi ile alakalı semptomlar (omuz ve boyun ağrısı, poster bozukluğu) görülür. Meme küçültme operasyonları sonrası hacmi ve ağırlığı da azaldığı için bu semptomların çoğu ameliyattır.

Meme Küçültme ve Spor Başarısı

Büyük memelerde ilaç, fizik tedavi ve uygun sütyen kullanılmasına rağmen iyileşme elde edilememiştir. The American Society of Plastik Surgery verilerine göre 2015 yılında 46,988 tane meme küçültme operasyonu yapılmış, estetikten ziyada sağlık ihtiyacı olduğu söylenmiştir.

Yapılan araştırmalarda ise bayanlardaki özgüvenin arttığını, ağrı kesici kullanımının azaldığını ve postoperative aktivitenin arttığını göstermiştir. ABD’de askeri birlikte periyodik olarak yapılan fiziksel aktiviteler kayıt ediliyormuş. Meme küçültme operasyonu geçiren bayan askerler de testten geçirilmiştir. Operasyon sonrası koşma ortalama 30 sn. daha hızlı olmuş, mekik ise ortalama 3 tane artmıştır. Bunlar göğüs ağırlığının azalması, poster düzelmesi ve akciğer fonksiyonlarının artmasına bağlanmıştır. 

Büyük Göğüslü Kadınlar Sporda Dezavantajlı Mı?

“Küçük memeli sporcular meme silikonu yaptırsa ne olur?” Sorusu yıllarca kafa karıştırmıştır. 46 yaşında yüzücü ve spor eğitmeni 225 cc implant ile meme büyütmüştür.

Sonrasında 2000 yard’lık serbest stil yüzmede 40 sn daha geç bitirmiştir. Bu artış ise meme ağırlığına ve su resistansına bağlanmıştır. 

Yorum Yap