Loading

Meme Kanserinin İlk Belirtileri

Genel cerrahi uzmanları Türkiye’deki istatistiklere göre tüm yaş grupları değerlendirilmeye alındığında kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu açıkladı. Meme kanseri 100 bin kadının 43’nde görülmektedir. Kadınlarda saptanan tüm kanserlerin yüzde 24,9’u meme kanseridir. Erkeklerde meme kanseri ise çok nadir görülen bir durumdur. 

Meme kanserinin yaş ilerledikçe fazla rastlanan bir kanser türü olmasına rağmen Türkiye’de 35 – 40 yaşlarında tanı koyulan meme kanseri sayısının ise gittikçe arttığı görülüyor. 

100 bin kadından 43’nde görülmektedir. Meme bölgesinde hissedilen şişlikler meme kanserinin ilk belirtisi olabilir. Ayrıca, meme cildinde renk değişikliği, meme başının içe dönmesi, meme başından kanlı akıntılar olması meme kanserinin ilk belirtileri olabilir. Kendi kendine yapılan meme muayenesi sırasında koltuk altı muayeneside ihmal edilmemelidir. Şüpheli bir durum olduğunu hissettiğinizde başvuracağınız uzmanlık alanı ise cerrahi işlemlerdir. Tanı’nın radyolog ve meme cerrahı tarafından konulması ise önemlidir. 

Yorum Yap