Loading

Miyom Kadınların Yüzde 20’sinde Görülüyor

Uzman doktorlar kadınlarda miyom problemine dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu. Miyom kadınların yüzde 20’sinde görülen, rahimden kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Hormon bozukluğu ve genetik yatkınlığı fazla olan kadınlarda rahimdeki kas hücrelerinden gelişip oluşur. 

Rahimde miyomun gözüktüğü hastalarda ailesel yatkınlığı fazla olduğu düşünülen hastalardır. Kalıtımın özellikle östrojen ve progesteron hormonlarındaki düzensizliklerden rahimdeki kas hücrelerinden büyümeyi başlattığı söylenmektedir.  Çevresel faktörler ve beslenme şekilleri miyom gelişiminde etkisi olduğu düşünülmektedir. Endüstrinin gelişmesi ile birlikte pek çok üründe östrojeni taklit eden kimyasallar bulunmaktadır. 

Kozmetikler, tuvalet malzemeleri, plastik kaplar gibi pek çok ürün vücuda östrojen yüklenmesine neden olabilir. Ağırlıklı olarak kırmızı et ile beslenen ve aşırı kilolu kadınlarda miyom gelişme riski oldukça yüksektir. Sebze ve meyve ile beslenme rahimdeki miyom riskini azaltır. Miyomlar her zaman şikayete neden olmaz. Bazı hastalarda tesadüfen ultrasonda görülür. Büyük miyomlarda ise kanama, bel ağrısı, kabızlık, idrara çıkma gibi belirtiler gözükebilir. Miyomun bulunduğu yere göre ise şikayetler değişir.  Mutlaka doktorunuza görünmenizde fayda var. 

Yorum Yap