Loading

Mutfakta herkesin en az bir kez yaptığı 13 hata

Sizler için yemek pişirirken en sık yapılan hataları derledik. İddia ediyoruz siz de en az birkaç kez bu hataları yapmışsınızdır.

Pankek yaparken hamurun tamamen pürüzsüz olmasını, içinde hiç un topağı kalmasını istemiyor bunun için de var gücünüzle karıştırıyorsanız hata yapıyorsunuz. Çünkü aşırı karıştırma pankeklerin hava kabarcıklı yapısını öldürüyor ve lastik gibi olmasına neden oluyor. Bunun yerine birkaç topak kalmasına izin vermelisiniz.

Et ya da köfte pişirirken daha kısa sürede daha fazla iş üretmek için tavanızı tıkış tıkış doldurmayın. Böyle yaptığınızda etiniz tam pişmiyor. Hâlbuki tavada boşluklar bıraksanız etin nemini salmasına ve her yerinin eşit pişmesine imkân tanımış olacaksınız.

Dondurulmuş bifteklerinizi pişirmeden önce çözdürmeyin. Donmuş halde tavaya koyun. Pişme süresi azıcık daha uzun olsa da hem etin nemi içinde kalacak hem de aşırı pişme ihtimali azalacaktır.

Tavanızı iyice kızdırmadan malzemelerinizi içine koymayın. Bu kural özellikle sebzeleri sotelemek, eti mühürlemek ve tavanın yapışmasını önlemek için hayati önem taşıyor. Tavanız ısındıktan sonra yağınızı koyup pişirmeye başlayabilirsiniz.
Suyunuzu fazla kaynatmayın. Bazı tariflerde sıcak su, bazılarında ise kaynayan su ifadesi kullanılır. Sıcak su gereken tariflerde suyunuzu fokur fokur kaynar haldeyken kullanmak hatadır.