Loading

Mutlu olmamıza yardımcı olacak yiyecekler nelerdir?

Tükettiğimiz yiyeceklerin beynimiz ile yakından ilişkisi olduğunu biliyor muydunuz? Gıdalar sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda psikolojik olarak da bazı etkiler bırakır. Düşük enerji sorununuz varsa veya kendinizi sürekli olarak mutsuz hissediyorsanız gelin hep birlikte sizi mutlu edecek yiyecekleri öğrenelim…

Potasyum ve B vitamini deposu olarak bilinen muz aynı zamanda çok güçlü bir enerji kaynağı olduğu için tüketildiğinde, kasları onarıcı ve enerji verici özelliğinden dolayı kendinizi daha iyi hissedersiniz ve enerjinizde otomatik olarak  bir artış söz konusudur.Ahududu, dut, nar, çilek, böğürtlen, kızılcık gibi kırmızı meyvelerde bulunan flavonoid antosiyanidin sayesinde depresyon üzerinde olumlu bir etki yaratmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde hem vücuda hem de beyne ciddi anlamdan sağlıklı etkileri olan bu meyveler, her mevsim rahatlıkla bulabileceğiniz gıdalar arasında yer alıyor.

Strese neden olan hormon seviyesinin azalmasında ciddi bir rol oynayan bitter çikolata, yüksek oranda antioksidan içeren ve aynı  zamanda kendinizi mutlu hissetmenize yardımcı olacak bir gıda öğesidir. Kakao oranı yüksek olan bitter çikolatalar hem tatlı ihtiyacınızı gidermenize yardımcı olurken hem de aynı zamanda kilo almanızın önüne geçmiş olur.

Sağlıklı bağırsak demek sağlıklı beyin demektir. Kefirin içerisinde bulunan milyarlarca probiyotik bakterisi sayesinde vücutta bulunan B12 ve D vitamini oranı otomatikman artacaktır ve dolayısı ile kendinizi daha enerjik ve daha mutlu hissedeceksiniz.

Yüksek ölçüde omega 3-yağ asitleri barındıran somon balığının depresyon üzerinde kanıtlanmış ölçüde olumlu etkileri vardır. Düzenli olarak haftada mümkünse 2 veya 3 defa tüketilen somon balığı hem sağlığınızı olumlu yönde etkiler hem de stresten uzaklaşmanıza yardımcı olma özelliği sayesinde faydalarını iki katına çıkartmıştır.

Protein kaynağı olarak bilinen ve bir çok faydası olan yumurtanın günde en az bir tane tüketilmesi uzmanlar tarafından her daim hatırlatılmakta. Tok tutma özelliğinin yanı sıra enerji de sağlayan yumurta mutluluk hormonu olan seratonin üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Yorum Yap