Müzik Sadece Ruhumuzun Değil Bedeninde Gıdası

Müzik Sadece Ruhumuzun Değil Bedeninde Gıdası

Müzik dinlemenin hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir çok konuda fayda sağladığı bu aktivitede başka hangi durumlarımız için fayda sağladığına bir göz atalım istedik.

A+A-

Müzik dinlemenin sadece eğlenceli etkinlik ya da entelektüel bir aktivite olmadığı insanların hem fiziksel hem de zihinsel olarak birçok konuda yararlı olduğu bugün artık bilinen bir gerçek.

İnsanoğlunun yüz yıllar öncesinde keşfederek tedavide kullandığını ve olumlu sonuçların alındığı müzik dinleme aktivitesini günümüz koşullarında her ne kadar bu yöntem azalmış olsa da yine de destekleyici tedavilerin salığa faydaları tekrar farkedilmeye başlandı ve müzik terapisi, ülkemizin tıp uygulamalarına girmeye başladı.

Hem fiziksel hem de zihinsel olarak bir çok konuda fayda sağlayan bu aktivitenin başlıca başka hangi durumlarımız için fayda sağladığına bir göz atalım istedik.

İşte bir birinden farklı bir çok konuda bize fayda sağlayan bu aktivitenin hem zihinsel hemde bedensel olumlu etkileri;

Müzikle Daha Rahat Uyuyabilirsiniz.
ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinde yapılan bir araştırmada özellikle klasik müziğin insomnia hastaları da dahil yoğun çalışma temposu olan kişilerde daha sağlıklı ve daha rahat bir uyku geçirdikleri ortaya çıkmıştır.

Stresle başa çıkmak için Müzik bire bir;
Müzik dinlemenin özellikle insan bedeninde stresle başa çıkan biyokimyasalları en aza indirdiği ve stresi ortadan kaldırmaya yönelik çabanıza yardımcı olduğu görülmüştür.

Kendinizi Dinlemenize Yardımcı Olur;
Yapılan bir araştırmada kendinizle baş başa kalmak istediğinizde ruh hallerinize göre belirlediğiniz müzik listeleriniz kendi duygu ve düşüncelerimizin daha iyi farkındalığınızı arttırdığı ve kişinin kendini daha iyi gözlemlediğini ortaya çıkarıyor.

Acınızı Azaltıyor;
Sevdiğiniz her hangi bir müzik acı yoğunluğunuzu azaltır. Müzik dinlemek acı ile mücadele gücünüze katkı sağlayarak duyu yollarınızı açar ve acı dikkatinizin dağılmasını sağlar. 

Endişe Ve Kaygıyınızı En Aza İndirir;
Endişeli ve kaygılı olduğunuzda müzik dinlemek hem zihinsel hemde bedensel yapılan bir masaj ile aynı etkiyi yaratıp endişeli ve kaygılı olduğunuz durumları en aza indirir.

Spor Yaparken Motive Eder;
Sporcuların hem aktivite anında hemde öncesinde hazırlanırken motive olmasını hızlandırır ve tempolu müzik dinleyenlerin sporcuların antrenmanlarda performanslarının artmasını sağlar.
Ayrıca zorlu bir spor aktivitesinden sonra hızlı toparlanmanıza yardımcı olur.

Üzgün Durumlarda Depresyonla Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur;
Özellikle klasik müzik ve new age meditasyon müzikleri üzgün hissettiğinizde daha sakin kalmanızı sağlıyor. Ayrıca depresyonla başa çıkmanızda en iyi rehabilite yöntemi olarak sadece bu müzik türleri öneriliyor.

Damarların Çalışmasını Düzenler;
Güzel bir müzik dinlemenin vucuda etkilerinden biride hissedilen duyguların vucudunuzla olumlu etkileşiminden dolayı kan dolaşımının düzenli olmasını ve damarlarınızın düzgün çalışmasına yardımcı olur.

Felç Geçiren Hastaların İyileşmesini Hızlandırır;
Bu konuda yapılan bir çok araştırmada felçli hastaların iyileştirme süreçlerinde müzik dinletisi yapmanın hastaya olumlu katkılar sağladığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca Finlandiya da yapılan bir araştırmaya göre  günde en az 2 saat müzik dinleyen hastaların iyileşme süreçlerinde daha hızlı yol katettikleri gözlemlenmiştir.

Baskı Altında Motive Olmanızı Hızlandırır; 
Müzik dinlemek özellikle sporcuların veya baskı altında her hangi bir aktivite yapmaya hazırlanan kişilerin bu baskıyı daha hızlı kaldırmaları ve yapılacak müsabaka veya işe daha hızlı motive olmalarına yardımcı olur.

Yemek Yerken Müzik Dinlemek Sindirime Yardımcı Olur;
Yemek yerken arka planda hafif bir müzik dinletisi yemeği daha geç ve tadını çıkararak yemenizi sağladığı gibi bundan dolayı sindiriminize de yardımcı olur.

Zihinsel Aktivitenizi Arttırır;
Çalışırken müzik dinlemek zihinsel aktivitenizde odaklanmanıza yardımcı olduğu gibi beyin fonksiyonlarınızı en üst düzeyde çalıştırmanıza katkı sağlar. 

Ameliyat Öncesi Ve Sonrası Sizi Rahatlatır;
Özellikle bir çok hastalık ameliyatı öncesinde müzik dinlemek hem endişelerinizi azaltır hem de bu süreci kolay aşmanızda fayda sağlar. Ayrıca sonrasında müzik dinlemek toparlanma sürecinde rahatlamanıza yardımcı olur.
 

Bu haber toplam 166 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.