Loading

Onkoloji Uzmanlarının Kanser Hastalarına Asla Önermediği Besinler

Hergün kansere neden olabilcek besin öğreniyoruz  ya da bu konuda birçok kez uyarılıyoruz. Ancak bu bilgileri ne kadar ciddiye alıyoruz? Onkologlar kansere yakalanmamak için bu besinlerden ciddi anlamda uzak durması gerektiğini söylüyor. 

İşlenmiş Et

Dünya sağlık örgütü raporlarında, işlenmiş etin kanser konusunda sigara içmekle neredeyse aynı etkiyi yarattığını söylüyor. 

Çiftlik Somonu

Kansere neden olabilcek atık maddeleri içerdiği için kanser uzmanları tarafından tavsiye edilmez. Deniz somonuna göre daha ucuzdur. 

Mikrodalgada Patlamış Mısır

Mikrodalgada patlamış mısırdan kesinlikle uzak durmalısınız. Bu şekilde patlamış mısır akciğer kanserine neden olan diasetli bileşenini içerir.

Yüksek Ateş ve Isıda Çok Pişirilen Etler

Aşırı kızgın ve yüksek ateşte pişen kansere neden olan 2 maddeyi içerir. Kırmızı eti doğru şartlar altında pişirseniz bile Dünya Sağlık Örgütünün açıklamalarına göre, kansere neden olabiliyor. Uzmanlar ise az miktarda ve aralıklarla tüketilmesini söylüyor.

Yapay Tatlandırıcılar

Yapay tatlandırıcıların içinde bulunan maddeler, kanser riski taşıdığı için uzmanlar tarafından tüketilmemesi gerektiği söyleniyor. 

Alkol

Yüksek alkol tüketimi, kolon ya da meme kanserine neden olabilir. Üstelik sadece bu kanser türlerine değil diğer kanser türü (prostat ve rahim kanseri) neden olabilir.

Trans Yağlar

Birçok yiyeceğin içinde bulunan trans yağ, sağlığımızı ciddi anlamda tehlikeye atan yiyecek türlerinin arasında yer alır. Kanser riskini yüksek taşıyan trans yağ aynı zamanda kalp krizini tetikliyor.

Simit

Kan şekerini hızlı bir şekilde yükselten simit, akciğer kanseri riskini taşıyor. Glisemik indeksi yüksek yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bu kategoriye beyaz unlu mamüllerinide dahil edebilirsiniz.

Yorum Yap