Loading

Organ Bağışına İlham Veren Ünlüler

Sezen aksu;
“Bir organ bir hayat!” diyen Sezen Aksu, organlarını bağışladığını açıkladı ve bu hareketiyle herkesin takdirini kazandı.

Türkiye’nin ve hatta dünyanında sorunu olan organ bağışı bilinçlenmesi gün geçtikçe daha önem kazanıyor. Gün geçtikçe organ bağışı bekleyen hastaların sayısı artarak devam ediyor ve yeterli sayıda organ nakli yapılması için insanların bu konuda daha da bilinçlenmesi gerekiyor. 
Çünkü dışarıda bu umuda kapılmış binlerce bekleyen hasta var.

Bizde her yıl 3-9 Kasımda kutlanan Organ Bağış Haftasına yaklaştığımız bu günlerde bu konuya dikkat çekmek amacıyla, bu konuda duyarlılık gösterip organlarını bağışlama kararı alan ünlülerimizi bir hatırlayalım istedik. 

 

 

Gülben ergen;
Tüm organlarını bağışladığını açıklayan hatta bu konuda öncülük yapan isimlerin başında geliyor. “Ben öldükten sonra, başka acıların sevinci olmak için bunu yaptım. Organ bağışı hayat kurtarır.” diyerek, sosyal medya hesabından arkadaşlarını etiketleyen  Gülben Ergen ayrıca bu konuya destek veren kuruluşlar için ücretsiz konserlerde vermişti.

Deniz Seki;
Arkadaşı Gülben Ergen’in sosyal medyada dikkat çektiği organ bağışı mesajına cevap veren Deniz Seki “Ben de bağışlamaya karar verdim. Ölümüm başka bedenlere can ve yaşama sevinci olsun” diyerek arkadaşına destek verdiğini  ve organlarını bağışladığını açıkladı.

Nihat Odabaşı;
Kalbini gözlerini ve diğer tüm organlarını bağışladığını açıklayan ünlü fotoğrafçı ablası için Viyana’da akciğer nakli beklediği günlerde sosyal medya hesabından bu konuda şu paylaşımı yapmıştı.“Hayata hep güzel bakan gözlerimi, içinde hiç ama hiç kin, nefret, kötülük barındırmayan kalbimi, vicdanlı mert ciğerimi ve hayat verecek tüm organlarımı bağışlıyorum. Haydi gelin bir başkasına hayat olalım. İlk başlarda çekindim korktum. Çünkü bir nevi ölümü kabul etmekti.  Ama ne demek olduğunu yaşayınca anladım’’

Hülya Avşar; 
Yıllar öncesinden bu konuya destek veren ünlü sanatçı 14 Eylül 1994’te Ege Üniversitesi Organ Nakli Merkezi’ne başvurarak gözlerini bağışladığını açıklamıştı.

 İbrahim Tatlıses;
 İbrahim Tatlıses’de yıllar öncesinden bu konuya destek veren sanatçılarımızdan. Kendisi de 25 Haziran 1982’de böbreklerini bağışladığını açıklayıp şu sözleri söylemişti. “Ben öldükten sonra böbreklerim var olacak ve hayat kurtaracak.” 

Muazzez Ersoy;
Organ bağışı konusunda daha hassas olan ve diğer sanatçılara göre daha farklı yol izleyen Muazzez Ersoy, kalbi dışında bütün organlarını 1997 yılında  İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Transplantasyon Servisi’ne bağışladı. Sadece Kalbini bağışlamamasının sebebini ise şu sözlerle dile getirdi:  “Rabbim bizi yarattı. ‘Bütün organlarınızdan sorumlusunuz ama kalbinizden ben sorumluyum’ dedi. Bu yüzden, kendimde kalbimi bağışlama yetkisini görmüyorum.” diye belirtmişti.

Kenan İmirzalıoğlu;
Türk Böbrek Organ Bağışı kampanyasında bütün organlarını bağışladığını açıklayan ünlü oyuncu, ‘’Her son yeni başlangıçsa, ben bütün organlarımı bağışladım. Her vatandaşın bu sorumluğu hissetmesi lazım.” Diyerek bu konuya dikkat çekmişti.

Beyazıt Öztürk;
Ünlü komedyende 2009 yılında Türk Böbrek Vakfı’na tüm organlarını bağışlayanlar arasında.

Vatan Şaşmaz;
Bir zamanlar ekranların sevilen yüzü olan ve 2017 yılında hayatını kaybeden ünlü oyuncu Vatan Şaşmaz, Böbrek Vakfı Başkanı ile birlikte konuk olduğu bir programda insanlara bu konuda dikkat çekmek amacıyla canlı yayında böbreklerini bağışlamıştı. 

Bengü;
Şu anda Türk Böbrek Vakfı için çalışmalarına devam eden ünlü sanatçı bir bedenin beş farklı cana hayat verebileceğini belirterek tüm organlarını bağışladı.

Seyif Dursunoğlu;
Bir dönem ekranların Huysuz Virjin’i olarak tanıdğımız Seyfi Dursunoğlu, bütün bedenini devlete bağışladığını belirtti. Bunu esprili bir dille açıklayan ünlü sanatçı,“Gerekli tüm işlemleri yaptım, imzayı attım. Tıp fakültesi öğrencilerine bir katkım olsun istedim. ‘Huysuz’u kesip biçerken hem öğrenirler hem de eğlenirler.” 

Semiramis Pekkan;
Ünlü sanatçı Semiramis Pekkan, önce kalbini daha sonra ise gözlerini bağışladı. Konuyla ilgili ise,  “Neyim varsa alsınlar. Vücudumun her organını bilime adadım. Ben öldükten sonra tepe tepe kullansınlar’’ dedi.

Kadir İnanır;
Organlarını büyük bir içtenlikle bağışladığını açıklayan Usta sanatçı organ bağışı yapmanın insan yardımı olarak en yücesi olduğunu belirtti.

Mehmet Okur;
Organ nakli bekleyen çocuklar için destek olan Mehmet Okur, bütün organlarını bağışlarken şu açıklamayı yaptı; Öldükten sonra vücudunun çürümesindense 10 gün sonra başka bir bedende can bulmasını daha mantıklı bulduğunu söyledi.

Tuğba Özerk;
‘Hayata Bağış Derneği’  etkinliğinde çocuklar için bir şarkı söyleyen Tuğba Özerk, sahnede organlarının hepsini bağışladığını söyledi.

Fatih Erkoç;
Organ Bağışı Haftası için düzenlenen bir etkinlikte hastanede şarkı söyleyen ünlü sanatçı  “Avuç içi kadar mutluluk yeter” şarkı sözlerini “Avuç içi kadar karaciğer yeter” diye söyleyerek organlarını bağışladığını açıkladı.

İlker İnanoğlu;
Organları bağışlayan ünlü oyuncunun bu konu hakkında herkesi bilinçlendirmeye davet etti,”Hayat vermek, yaşam sebebidir.”

Keremcem;
Organlarını bağışladığını açıklayan ve bu konuya dikkat çeken Keremcem bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet etti,  “Kendime iyi bakıyorum senin için… Kendine iyi bak benim için…”

Naz Elmas;
Naz Elmas’da organ bağışına destek veren ünlülerden; Senin son nefesin… O’nun canı olsun!”

Aslı Tandoğan;
Güzel oyuncu organlarını bağışladığını açıkladı, 
“Toprağa bencilliğini ve korkunu göm. Bedenin hayat vermeye devam etsin…”

Merve Sevi;
“Bir organ bir hayat, bir hayat tüm insanlık…”

Zeyno Günenç;
 ” Bekletme hayatı, bağışla her şeyi…”

Gökhan Türkmen;
” Organ bağışı seni öldürmez, ölümsüzleştirir…”