Loading

Ramazan ayının şifalı meyvesi Hurma

Ramazan aylarında iftar sofralarının vazgeçilmezi hurmanın oldukça fazla faydası bulunmakta.Ramazan ile bu kada fazla bütünleşen hurma neden oruç açarken bir çok kişi tarafından tercih ediliyor.Uzmanlar tarafından açıklanan  hurma ile oruç açma ve hurmanın faydalarını sizler için kaleme aldık.

İslam alimleri ve sağlık uzmanları hurma ile iftarı açmanın nedenlerini farklı şekillerde yorumluyor.

Hz. Peygamber (s.a.s ), Kur’an-ı Kerim’de de adı geçen hurma için “Biriniz orucunu açtığı zaman hurma ile açsın. Hurma bulamazsa su ile açsın. Çünkü su temizdir / temizleyicidir.” (Tirmizî, “Savm”, 10) buyurmuştur.

HURMA MEYVESİNİN FAYDALARI

Tadı güzel olan ve hemen herkesi mest eden bu meyve lezzetinin yanı sıra içerdiği besin değerleriyle sağlığa da etki sağlar. Bunun yanında vücudu temizlediği, kalp sağlığına koruduğunu, hafızayı güçlendirdiğini tansiyona ve diyabet gibi birçok hastalığa karşı mücadelede yardımcı olur.

Hurma, kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Çok yüksek lif içeriyor. Bu lifler düzenli olarak hurma tüketen kişilerde kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltmanın yanında kalp hastalıklarından da koruyor. Ayrıca kolon, rahim ve göğüs kanserlerinden de koruyor.

Yorum Yap