Loading

Rüya Ülke Küba

1920-1933 yılları arasında ABD’de uygulanan alkol yasağı nedeniyle, adayı kendilerine günahlar ülkesi olarak belleyen ABD vatandaşları buraya gelerek eğlence sektörüne iyi paralar döktüler ve ekonomiyi oldukça iyi bir hale getirdiler.

Dans, müzik, rom ve en önemlisi puro. Doğal güzelliği ve egzotik havasıyla tüm dünyayı kendine hayran bırakan, Rüya dedik çünkü eğitim, sağlık gibi en önemli hizmetler ücretsiz. Bunun yanı sıra doğal güzellikleri, sıcak insanları ve tarihi dokusuyla öne çıkan Küba ziyaret edenlere egzotik bir deneyim sunuyor.

Başkent Havana tarihi değerlerini ve dokusunu koruyabilen nadir şehirlerden biri. Yaklaşık 60 bin tane klasik Amerikan arabasını tüm sokaklarda gezerken görebilirsiniz.

Karayiplerde bulunan Küba’nın nüfusunu Çinliler, İspanyollar, afro Kübalılar ve Avrupa-Afrika karışımı insanlar ve daha birçok ırk ve değişik uluslardan insanlar oluşturuyor.

Ülkede iki farklı para birimi kullanılıyor. Bunlardan biri yerlilerin kullandığı “Peso”, diğeri ise turistlerin kullandığı “CUC”. 1 CUC- 25 PESO, 1 PESO- 25 KURUŞ

Çoğumuz Küba’nın oldukça yoksul bir ülke olarak bilinmekte. Bu görece doğru bir kanı. Bir doktorun ortalama maaşı 30$. Gerisini siz hesap edin.

Fakat “yoksulluk” barınma, yiyecek, yakacak, ilaç gibi temel ihtiyaçların karşılanamaması durumuna denir.
Küba’da insanların evleri var ve devlet her ay bir hanenin erzak ihtiyacının yüzde kırkını karşılıyor. Ülkede sağlık ve eğitim gibi hizmetlerinin ücretsiz oluşunu da düşünürsek zaten öyle aman aman bir gelire kimsenin ihtiyacı yok.

Küba’da asla ve asla reklam panoları göremezsiniz.
O meşhur puroların yapım aşamasında işçilerin şefi gün boyu işçilere kitap veya gazete okur.
11.270.975’lik nüfusuyla Kuzey Amerika’nın doğusunda bulunan adanın resmi dili İspanyolca.

4.000’e yakın ada ve adacıktan oluşan ülkeye ulaşma süresi yaklaşık 15 saat.

Tropik iklim sebebiyle yıl boyunca sıcaklık 25-27 derece arasında gidip gelir. Haziran-Ekim aylarında gitmeminiz konusunda uyaralım.
O dönemlerde hızı saatte 260 kilometreye ulaşan kasırgalar halkı canından bezdiriyor.

Kübalılar Türkleri çok seviyor. Öyle ki ülkenin birkaç yerinde Atatürk büstüne rastlamanız oldukça mümkün.