Loading

Sağlıklı Bir Gebelik İçin 5 Altın Öneri

Kadın hayatının en önemli parçalarından birisi olan gebelik dönemi; bu süreçte görülen bulantı, mide yanması, halsizlik, baş ağrısı gibi şikayetler anne adayları için sıkıntılı dönemler olarak geçiyor. Bu sorunların tam olarak ortadan kaldırılmasada bazı yöntemlerle konforlu bir gebelik dönemi sağlanabiliyor. Sağlık uzmanları gebelikte yaşanabilecek sorunları azaltmak için önerilerde bulundu.

Bulantılara karşı beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyin

Gebelik bulantıları genellikle sabah uyku döneminde başlar. İlk ve çoğul gebeliklerde bu bulantı büyük bir sorundur. Ortalama 4-8 hafta arası gözüken bulantı 16’ıncı haftaya kadar azalarak ilerler. Bazı kadınlarda ise gebelik boyunca devam eder. Bulantıların azaltılması ise mümkündür. Gün içerisinde az az besin tüketmek, sıvı, kuru, yağsız besinleri tercih etmek bulantıyı azaltabilir. Tuzlu kraker, galeta ve simit gibi besinler ise bulantıyı en aza indirir. Bunun yanı sıra yataktan hemen kalkamamak, hoş olmayan kokulardan ve ağır yiyeceklerden uzak durmakta bulantıyı önlemeye yardımcı olur.

Gerektiğinde psikolojik destek alabilirsiniz

Gebeliğin ilk dönemlerinde anne adaylarının sinirli, gergin ve kızgın ruh hali içinde olması normaldir.

Gebeliğin ilk 3 ayı adaptasyon sürecidir. Kişi gebeliğe uyum sağladıkça yavaş yavaş rahatlayacaktır. Hemen hemen her kadını etkileyen bu durum eşlerede yansılayarak onlarıda telaşlandırabilir. Bu durum çözüm almaz ise psikolojik destek alınabilir.

Yeterli miktarda sıvı tüketimine özen gösteriniz

Gebelik döneminde sürekli idrara çıkma isteği, rahimde büyüme ve böbrek fonksiyonlarındaki değişime bağlıdır. Bazı durumlarda idrar kaçırma meydana gelebilir. Aksi durumlar olsa dahi sıvı tüketiminden kaçınılmamalıdır. Bu dönemde yeterli miktarda sıvı alımı olmalıdır. 

20’inci haftadan sonra devam eden baş ağrılarına dikkat edin

Baş ağrısı ve halsizlik gebelikte hormonal değişikliklere bağlıdır. 20. Haftadan sonra başlayan baş ağrıları masum olmayabilir. İyi ve dengeli beslenme, masaj, hafif egzersiz ve yürüyüşlerde şikayeti en aza indirir.

Leke tarzındaki kanamalara dikkat edin

Leke tarzındaki kanamalar gebeliğin her döneminde çok önemlidir. İlk 3 ayda oluşan kanamalar bebeğin rahim içerisine yerleşmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Aksi halde düşük haberciside olabilir. Mutlaka doktorunuza muayene olmanız tavsiye edilir. Gebeliğin ilk 3 ay’ındaki bu kanamaların %10’u düşük habercisidir. 

Yorum Yap