Loading

Sosyal Medyanın Hayatımızdaki Olumsuz Etkileri

 
İnternet,bilgisayar ve cep telefonunun olduğu her yer bizim için artık bir sosyal medya mecrası olarak sayılıyor.Özellikle cep telefonlarından indirilen instagram,facebook,twitter vs… gibi uygulamalara ciddi anlamda zaman ayırarak gün içerisinde yapmamız gereken işleri aksattığımız anlar bile olabiliyor.Hayatımızı kolaylaştırdığı kadar aslında bize zarar da veren bu mecraların kullanımı aşırıya kaçtığı zamanlarda ilişkilerin,arkadaşlıkların hatta evliliklerin bile son bulmasına sebep olabiliyor.

ALDATMAYI VEYA ALDATILMAYI KOLAYLAŞTIRIYOR
Yapılan araştırmaların gösterdiği üzere her on evlilikten üçü aldatma veya aldatılma yüzünden son buluyor. Sosyal medyanın rolü ise bu biten evliliklerde ciddi anlamda büyük bir rol oynuyor.Yeni kişilerle tanışmak,yeni ilişkiler kurmak belki de adrenalin yaşama isteği yüzünden geri dönülmesi zor hatalar yaptırabiliyor bu mecralar insanlara… Sosyal medya, aldatmak isteyen birisi için kolaylaştırılmış bir alan. Yüz yüze tanışmadığınız birisiyle konuşurken gerçeği gizlemek, yalan söylemek gibi durumlar daha kolay olabiliyor. İnsanlar kendilerini farklı kimlikler, farklı isimler, farklı fotoğraflarla tanıtıp  sahte  hesaplar açabiliyor. Bu da aldatma öncesi bir ipucu olarak değerlendirilebiliyor.
 

İLİŞKİLERİ CİDDİ ANLAMDA ZEDELEYEBİLİYOR.
 Sürekli olarak sosyal mecralarda zaman geçiren insanlar elbette ki çevrelerindeki insanlara daha az zaman ayırmaya başlıyorlar,ve bu sırada iletişim problemleri baş gösterebiliyor.

Eşine,çocuklarına veya arkadaşlarına zaman ayırmak yerine telefon,bilgisayar ve tablette zaman geçirmeyi tercih edenler sosyal bağlamda yaşadıkları kopukluklar yüzünden ciddi anlamda sorunlar yaşayabiliyorlar.Uzmanların yaptıkları açıklamalarda sosyal medyanın karşısında uzun zaman geçirmek ruhsal bir sağlık sorunu olarak nitelendiriliyor.

Hatta bazı kişiler sosyal medyada takip ettiği kişilerin neşeli ve eğlenceli yaşantılarını görüp, kendisi yaşayamıyorsa depresyona bile girebiliyor. Bu nedenle uzun süre sosyal medyayla ilgilenmek ilişkileri zedeleyebiliyor. Aslında insanlar flörtlerine ya da evli olduğu  kişilere mutlak güven duymak istiyor. Gizli saklı davranışlar, güveni zedeleyebiliyor.