Seçkin Renklibay

Seçkin Renklibay

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Spor Organizasyonlarında Master Kategorilerin Önemi

A+A-

Değerli Mazzam okurları sizlerle yine bir spor yazısında beraberiz.

Sizlere spor ne ifade ediyor diye sorsam ya da spor sadece kazanmak mı ?Kazanırken ya da yarışırken kazanmaktan daha fazlası mı anlamalıyız?

Bence bu kategorilerde kazanmak kadar katılmakta önemli.

Sizlere bu yazımda 28-30 Eylül tarihlerinde Bodrum da yapılan Master kategori yüzme yarışlarından söz etmek istiyorum. Bir çok branşta master kategorileri bulunmaktadır. Genelde sporu bırakmış ya da sporu hayatının her evresinde yaşayan insanların bir araya geldiği ve eğlendiği organizasyonlardır. Kazanmanın ötesinde spor insanlarıyla bir araya gelinen, insanların birbiriyle kaynaştığı ve dostlukların pekiştiği bir yer olma özelliği taşır bu tür organizasyonlar. En azından benim için öyle…

Ben bu hafta Bodrum da bu sene 7.düzenlenen uluslararası master yüzme  yarışlarındaydım. Bizzat katılım gösterdiğim ve yüzdüğüm bir organizasyon oldu. Organizasyonun içeriğinde olan sosyal sorumluluk projelerine katıldım ve destek oldum. Bunlardan bazıları korunmaya muhtaç çocuklar ve denizlerimiz kirlenmesin temasıydı. Organizasyona destek olan bir çok sponsor firma sayesinde organizasyon daha nitelikli hale gelmiş .İnsanlar çeşitli şehirlerden gelerek aileleriyle birlikte bu güzel atmosferi en güzel şekliyle değerlendirdiler. Türk yüzmesinde duayen yüzücüleri, uluslararası açık su yüzücüleri ve yüzme severlerin katıldığı eğlence dolu bir yüzme organizasyonuydu. Yarış otelinden ,resmi kurumlarından, sponsorlarına kadar her kurumu  tebrik etmek gerek. Organizasyonun yapıldığı tarihlerde bodrum da hava oldukça güzeldi ve yalnızca son günü için fırtına beklentisi hepimizi endişelendirse de beklenen olmadı ve organizasyon istenen düzeyde gerçekleşti. Bu tür organizasyonların branşı ne olursa olsun çoğalması tüm paydaşlarıyla spor severlere nitelikli organizasyonların sayısının artarak sporseverlere en iyisini vermeleri gerektiği düşüncesindeyim.

Biraz yarış kategorileri ve teknik bilgiler paylaşmak isterim,

Aquakids yarışlarında 9-10 ve 11-12 katılım gösterenlerin dışında çeşitli yarış kategorilerinde 5k,10 k ve 4*500 metre bayrak yarışlarıyla zorlu parkurlar master yüzücüleri oldukça zorladı diyebiliriz. Yarışların ilk günü ay ışığı yarışlarıyla da oldukça değişik bir atmosferde gece yüzmesi de gerçekleştirildi. Bu yarışlarda kazanmaktan öte Dostlarla buluşmak, keyifli günler geçirmek, güvenlik içerisinde, nitelikli bir Şampiyonada kulaç atmak bu organizasyonun mottosu olmuş bence. Bu ve benzeri nitelikli master organizasyonlarının ülkemizde her yönden faydası olacağı kanaatindeyim. Organizasyonların yapıldığı lokasyonlar katılımı oldukça etkileyen nedenlerin başında geliyor. Bodrum, Marmaris, Antalya gibi turizm yerlerlerinde yapılan organizasyonların insanların katılımlarını arttırdığını düşünüyorum.

Değerli Mazzam okurları master kategorisi deyip geçmemek gerek 77 yaşında insanlar bu yarışlara katılıp derece elde ediyorlar ve bir çok genç sporcuya taş çıkaracak kadar da iddialılar.

Umarım bu organizasyonlar spor yapan insanların çoğalmasına neden olur ve katılım oranı her geçen gün artar.

Yaşımız ne olursa olsun sağlıklı yaşam için her daim sporla kalmamız dileğiyle.

Bu yazı toplam 96 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar