Loading

Süt Dişlerinin Erken Kaybı Rahatsızlıklara Yol Açıyor

Diş hekimleri erken süt dişi kaybının problemlere yol açtığını söyledi. 6 aylıkken sürmeye başlayan ve 3 yaşında sürmesi tamamlanan süt dişleri, 10 – 12 yaşına kadar ağızda kalmaktadır. Süt dişleri düzgün bir şekilde sürebilmesi için rehber görevindedirler. Süt dişlerinin varlığı ile besinler sağlıklı bir şekilde sindirilir. Süt dişlerinin erken kaybı ise problemlere yol açmaktadır.  Erken kayıp olan dişler, sıklıkla çürükler ve travmalara yol açabilir. 

Süt dişlerini erken kaybetmemek içindir çürüğünün oluşmasını önleyen koruyucu yaklaşımlar bulunmaktadır. Koruyucu yaklaşımlar arasında; çocuğun ağız ve diş sağlığı ile beslenme konusunda eğitilmesi önemli bir yer tutar. Diş fırçalama alışkanlığının kazanılması, doğru bir şekilde fırçalama tekniklerinin gösterilmesi gerekmektedir. 

Koruyucu yaklaşımlar arasında bulunan fissür örtücü işlemler yer alır. Fissür örtücü ile diş yüzeyinde bulunan çürük oluşumuna eğilimli bölgeler kapatılır. Uygulandığı dişlerde ise 6 ayda bir kontrol edilmelidir. 

Yorum Yap