Türkiye'nin En Güvenilir Kadını ile Dopdolu Bir Röportaj

Türkiye'nin En Güvenilir Kadını ile Dopdolu Bir Röportaj

Türkiye'nin en güvenilir ismi, milyonların sevgisini kazanmış yüreği güzel kadın...

A+A-

Milyonların severek kucakladığı “Kadırgalı Aysel” olmak size neler hissettiriyor?

Evet milyonların severek kucakladığı, ‘Kadırgalı Aysel’ olmak bana iyi hissettiriyor. Çok mutlu olmakla beraber, büyük bir misyon yüklüyor aslında. Çünkü kadırgalılık; dobralık, sözünün arkasında durmak.. Ben hep böyle bir çocuktum. O yüzden de adım ‘Kadırgalı Aysel’ olarak kaldı. Müzik camiasına ilk girdiğimde de böyleydim. Ben hiç değişmedim. İnsanların ‘Kadırgalı Aysel’ lakabıyla bunu bana yapıştırması ve hakikaten bu lakaba layık olmak içinde daha bir imtina ediyosun, hak etmeye çalışıyorsun. Sonuçta bu lakabı size layık görenler ; kadırgalılık, dürüstlük ve sözünün arkasında olmak çok büyük bir misyon. Bu durum beni çok mutlu etmekle beraber layığıyla taşımaya ve hak etmeye de çok dikkat ettim. Başardım da sanıyorum. Yıllardır ‘Kadırgalı Aysel’ lakabına leke sürdürmedim güzel bir lakaptı bana takılan, bende o lakabı çok iyi taşıdığımı düşünüyorum. Allah sağlık verdiği sürece çok iyi taşıyacağıma da inanıyorum.

Geçmişte zor bir hayat yaşamışsınız, her daim pozitif ve güler yüzlü olmayı nasıl başarıyorsunuz?

Ben gecekondu çocuğuyum. Çok zor bir hayatın içinden geliyorum ama biz gece konduda da olsa çok mutluyduk. Gerçi babam biraz anneme ve bize şiddet uygulayan bir babaydı ama olsun biz kanaat getiren kanaat getirmeyi bilen çocuklar olarak yetiştirildik. En ufak bir şeyle mutlu olmayı bilen çocuklar olarak yetiştirildik. Belki de bu yüzden fazla pozitifim. Ama bu olay sanırım bende gibi diğer kardeşlerimde bazı travmalar yaşattı. Ama ben hayata hep farklı baktım.

Uzun yıllardır sürekli olarak en güvenilir sanatçı seçilmek nasıl bir başarı?

‘Uzun yıllardır en güvenilir sanatçı seçilmek’ diye sormuşsunuz.. En güvenilir sanatçı değil en güvenilir ‘isim’ seçildim. Sanat dünyası, iş dünyası ve siyaset dünyası kadın - erkek karışık bütün kategoriler içerisinde yıllarca ‘En Güvenilir İsim’ seçildim. Sadece güvenilir bir sanatçı olmak değil, daha da önemli olan bir misyon güvenilir olmak. Benim hayatım bazı şeyleri hep tolere ederek ve hep frene basarak otokontrole dikkat ederek geçti. Biraz da oğlak burcunun verdiği, otokontrol disiplini temsil eder. Oğlak burcundan da kaynaklanıyor olsa gerek. Düşünün koskoca Türk halkı sanat, politika ve siyaset dünyasında en güvenilir isim sizi seçiyor. Yani öyle büyük bir yük ki omuzlarınızda.. Her markanın yanında duramazsınız, herşeye dikkat etmek zorundasınız, kendi hayatınıza dikkat etmek zorundasınız. Zaten koskoca bir aileye bakıyorum onların herşeyine dikkat etmek zorundasınız yani. Allahtan’ki ben disiplinli, çalışkan, duruşu belli olan bir kimlik olduğum içinde yıllarca üst üste Türkiye’nin en güvenilir ismi ünvanını verdiler. Bende bunu iyi taşıdığıma inanıyorum.

Ekranların en sevilen programı “O Ses Türkiye’nin en sevilen jürilerinden biri olmak nasıl bir duygu?

Oses Türkiye’de olmak çok güzel bir duygu. Ben yıllarca kadın kuşağı programları yaptığım için  ve hep programlarıma davet ettiğim konuklarıma tanıdığım haklar olduğu için şarkı söyleyemiyordum. Programımda yeni jenerasyon, benim şarkı söylediğimi bilmiyordu. Oses Türkiye ile birlikte yeni jenerasyonla gençlerle aramda bir bağ oluştu. Benim şarkıcı kimliğimi öğrendiler. Benim ne kadar esprili bir kimliğim olduğunu da gördüler. Mesela daha önce gündüz kuşağı programları yaptığımdan dolayı programı izleyemeyenler, gece beni izleyince Seda Sayan’ı daha iyi tanıdılar. Tabi bu Acun Medya sayesinde ve Acun Ilıcalı sayesinde oldu. Acun bana; ‘Asıl seni burada tanıyacaklar, başka bir kitle ile tanışacaksın’ demişti. Gerçekten bunu önce anlamamıştım. Çünkü 25 yıldır insanların evindeyim, algılayamamıştım. Zaten beni biliyorlar demiştim. Çok doğruymuş. Acun’nun söylediği başka bir kitle beni bağrına bastı. Oses Türkiye benim ve Beyaz’ın katılımıyla çok farklı bir yola girdi. Çünkü Beyaz ile daha önce başka bir kanalın yüzü olduğumuz için Oses Türkiye’de paslaşmalarımızda ona göre oldu. Murat zaten yavrum espriye çok açık bir çocuk, kaliteli bir çocuk.. Hadise öyle… Biz en iyi dörtlü olduk. Halk bu dörtlüyü çok sevdi. Ben Oses Türkiye’de çok mutluyum. Aramızda da çok eğleniyoruz. Dolayısıyla bu ekranlara da yansıyor. Bütün bu yansımalar reytinglerde de başarısını koruyor. İnşallah hep böyle devam eder.

Her daim güleryüzlü, enerjik ve pozitif olmayı nelere borçlusunuz?

Gerçekten her daim güler yüzlü, enerjili ve pozitifim. Hamd ederek, şükrederek uyanıyorum. Uyandığımda yeni bir güne daha uyandım, ayağımı yatağımdan dışarı uzatıp, ayaklarımı yere bastığımda sağlıklıyım. Basabiliyorum, görüyorum, yürüyorum.. Yeni bir güne, yeni bir hayata başlıyorum her gün. Bunun inancıyla ve hamdıyla uyandığım için hani derler ya ‘ne büyük derdim var deme, derdine dön benim senden büyük Allah’ım var de’ böyle uyanan bir tip olduğum için, hayatta yaşadığın gün senindir gözüyle baktığım için çok neşeliyim. Yıllarca bunu ekrandan yansıtabilmişim ki benimle alışveriş merkezlerinde karşılaşanlar bile bunu sürekli dile getirip yani sokakta da öyle dolaştığımı da zannedenler var. Yani sürekli sokaklarda kahkahalar atarak, göbek atarak dolaşacakmışım  gibi his olabiliyor insanlarda. Haha ekranlarda da öylesiniz diyenlerle de karşılaşabiliyorum. Hayat güzel ve inancı olan, imanı kuvvetli olan insanın böyle bakması lazım. Hayatta yaşadığımız her gün bizim.

Yıllardır hep güzel, fit ve bakımlı görmeye alıştığımız Seda Sayan’ın sırları neler? 
Okuyucularımızla paylaşırmısınız?

Yıllardır benim formum hep merak edilir. Hanımlar tarafından özellikle. Bu kadın ne yapıyor, nasıl böyle kalıyor.. Birincisi pozitif olmak. Sizin de söylediğiniz gibi çok önemli. İkincisi tabi ki bende neredeyse evde oturan, cebinde birkaç kuruşu olan bütün hanımların yaptığı gibi bazı işlemler yaptırıyorum yüzüme. Bunu da çıkıp ekranda anlatıyorum biryere bir şey yapılacaksa, yapılması gerekiyorsa; estetiğe karşı değilim, estetikten yanayım ama ben estetiği şöyle tavsiye ediyorum; 

Estetik sizi değiştirmemeli, estetik sizi geriye götürüyorsa sene olarak, estetik güzeldir. Estetik; ağzınızın, burnunuzun, kaşınızın, gözünüzün yer değiştirmesi değildir. Estetik yaptırdığınız zaman sizi 5-6 sene geri götürebilmelidir. Buda bilinçli bir şekilde olmalı. Tabi ki bunu yapıyorum biliyorsunuz yıllardır pilateste hocalık yapacak derecede iyi bir pilatesciyim. Çok dik oturmam, pilates yapmamdan kaynaklanıyor. Seneler önce bacak ağrısından dolayı omurilikle ilgili hocamıza gittiğimde bazı testlerden geçtikten sonra bazı filmler çekildikten sonra bana dedi ki; ‘senin bel fıtığın falan yok senin için dışından da güzel. Omurgan bile dışından güzel duruyor’. Bu lafı unutmam. Doğru otururum, dik otururum, oturuşuma dikkat ederim, Boynumu kullanmaya, doğru kullanmaya dikkat ederim. Enteresan bir kadınım ben. Yaradanın bana emaneti olan vücuduma iyi bakmaya çalışıyorum. Hayata güzel bakıyorum. Gözlerimin içi gülüyor. Herşeye çok güzel olacak diye bakıyorum. Öyle olmalı, öyle diliyorum o yüzdende iyi görünüyorum. Estetiğe asla ve asla karşı değilim ama dediğim gibi estetik sizi değiştirecekse, değiştirmesin sizi geriye götürsün.

Biraz da oğlunuz, gözbebeğiniz Oğulcan’dan bahsedelim.. 
Oğulcan’ın medya önünde olmasından 
rahatsız olduğunuz zamanlar oldu mu ?​​​​​​​

Oğulcan çok iyi bir çocuk. Vicdanlı. Vicdan çok önemli içimizdeki Allah’ın sesi çocuklarınıza önce vicdanlı olmayı öğretin. Ben evladımdan çok memnunum. Rahmetli babamında çok duasını aldım. Benim ailemde benden memnundu. Bende oğlumdan memnunum. Medya önünde olması çok normal. Babası ünlü, annesi ünlü dolayısıyla tanınan bir çocuk. Babası sağolsun Allah onu çocuklarının başından eksik etmesin. Oğulcan’ın babasından dolayı bir kardeşi daha var. Çok iyi anlaştıkları kız kardeşi, birbirlerini çok seven iki kardeş.. Babası da ilgili bir babadır, iyi bir adamdır. Ünlü bir ailede dikkat çekmesi çok normal. Bir dönem futbol oynadı. Ben baktım ki futbol oynadığı zamanlar medya onu üzüyor, üzülecek bıraktırdım. Gerçekten ben bıraktırdım. Bu konuda Oğulcan’ın o dönemki hocalarından baya laf işittim. ‘Çocuk çok iyidi, sol ayaktı, nasıl bıraktırırsın’ diye ben çok ezildim, beni çok ezdiler, çocuğumu da ezmelerine müsade etmeyeceğim dedim ve yurt dışında tahsili yapması için çok uğraş verdim oda çok güzel okudu. Bizi hiç üzmedi. Okulu okudu herşeyi yaptı aslında çokta dikkat ediyor medya önünde olmamaya. Ama erkek çocuk, delikanlı çocuk. Arada sırada biberlerden yemekten çıkınca, medyaya yakalanıyor. Olsun seviyorlar ama.. Oğulcan çok terbiyeli ve saygılı bir çocuk. Allah herkese öyle bir evlat nasip etsin.
 

Aşk’ı tarif etmek gerekirse… Aşk Seda Sayan’a göre nedir?

Aşk tarif etmek? Aşk tabi ki önce Allah aşkı ama sonra aşk birazda zor olan.. Zor oldukça zaten aşk.. Geçen gün Oses Türkiye’de tartışıyorduk. Hadise dedi ki; ‘Aşk’a inanmıyorum.’ Bende dönüp dedim ki; ‘Senin inanmadığın o şey işte aşk.. Aşk, yaralayan, kıran, mutlu eden, ayağınızı yerden kesen, üzen, hırpalayan.. Aşk’ın içinde herşey var’ Şarkılarda da böyle konu olmamıştı aşk. Halk ozanı Sezen Aksu bile demiyorum ‘Aşk o zaman ateşlere yürümek, sonra yerini sevgiye bırakmak, sevgide alışkanlığa.. ‘ Ama aşk’ı taze tutmak gerek. O heyecan gelgitleri yaşamak güzel birşey. Herkes yaşasın. İnsanın hayata bakışı değişir. Gözünün içi güler. Başka türlü durursunuz. Sizi adapte eder. Benim için aşk önemli birşey.

Hayranlarınız açmış olduğunuz Youtube kanalınızda sizin hakkınızda merak edilen herşeyi öğrenebilirler mi?

Evet Seda Sayan Tv’yi açtık. Youtube kanalında hayranlarımın benimle ilgili merak ettiği çok şey var. Neler yapıyorum, evim nasıl, ben evde ne giyiyorum ya da yüzüme ne sürüyorum. Sabah kalkıp ne yiyorum. Gün içinde ne yemek yiyorum. Benim herşeyimi merak ediyorlar. Bende yavaş yavaş gerçekten herşeyimi dürüstçe paylaşıcam. Bir günüm nasıl geçiyor, konsere nasıl hazırlanıyorum, yurtiçi yurtdışı konserler nasıl gidiyor, tv programlarında neler yapıyorum yavaş yavaş bunları söylemeye başladım. Hatta canlı YouTube kanalından Seda Sayan Tv’den canlı ‘Günay’ konserimi izlettim. İlklere imza atıyorum vallahi YouTube kanalından. Güzel şeyler, daha güzel şeyler yapacağım inşallah. Çok merak edilen şeyler var. Bazen arkadaşlarımı ağırlayacağım, YouTube kanalından canlı yayın açacağım. Abone olsunlar, görsünler neler oluyor, neler bitiyor takip etsinler :)

 

Son olarak son söz sizin..

Son sözüm 2019 inşallah tüm müslüman alemine hayırlara vesile olur. Dünyada barış olsun, savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin ve kimse açlık çekmesin. Kadına şiddete hayır.. 2019 inşallah çok iyi gelsin herkese, sağlık mutluluk getirsin. Teşekkür ediyorum bu güzel röportajınız için..

Bu haber toplam 188 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.