Loading

Uyku problemleri sebepleri ve sonuçları

Yapılan araştırmalara göre, dünya çapında her 10 kişiden birisi uyku problemi yaşamakta. En temel ihtiyacımız olan uyku hayatımızdan eksildiğinde bu durumdan sağlığımız, ruh halimiz ve sosyal hayatımız da olumsuz olarak nasibini almakta. Uykusuzluğu tetikleyen faktörler ise kişiden kişiye göre değişmekte ve gün geçtikçe artarak devam etmekte.

Yaşanılan uyku problemi tüm hayat standartlarını sekteye uğratan etkenlerin başında yer almakta. Kişilerin  uyku düzenlerinde yaşadıkları problemler ardında fiziksel veya psikolojik bir çok sebep  bulunmaktadır.

Nöropatik ağrılar, uyku apnesi, huzursuz bacak sendromu gibi özel sebeplerin dışında sağlıklı bir kişinin uyku düzenini bozacak bazı etkenlerde yer almaktadır. Gün içerisinde fazla uyumak, yatmadan önce fazla kafein tüketmek, uykuya dalmadan önce fazla gıda tüketmek, mide ve bağırsak problemleri ve bunlarla birlikte yatmadan önce internette fazla vakit geçirmek uyku düzenini direk olarak etkiliyor.

Vücudumuz uyumak ve dinlenmek için melatonin isimli bir hormon salgılar. Telefon, bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletlerden yayılan radyoaktif dalgalar bu hormonun çok daha az salgılanmasına ve dolayısı ile kişinin uyku problemleri yaşamasına neden olur.

Stres

Bazı psikolojik sebeplerde  uykusuzluk ile ilişkilendirilebilir. Ruh halimizdeki değişiklikler, bizi üzen, strese sokan sebepler kafamızı kurcalayan sorunlar uykuya dalmamızı ve rahat bir uyku çekmemizi engeller. İş hayatının zorlukları ve şehir koşuşturması gibi etkenlerin sebep olduğu stres ve anksiyete gibi sağlık sorunları uykuya dalmayı ve rahat bir uyku uyumayı direk olarak etkiliyor.

Hangi sorunlara yol açıyor?

Uyku yolu ile vücudumuzdan attığımız toksinler verimli bir uyku çekmediğimiz zamanlarda bünyemizden atılmayarak sağlık sorunlarına sebep olabiliyor. Toksin maddeler biriktikçe beynin çalışma düzeni bozuluyor ve zamanla algı, hafıza ve dikkat problemleri oluşmaya başlıyor. Hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelen vücut bağışıklık sistemini olumsuz olarak etkiliyor.

Yorum Yap