Loading

Uzmanlardan Kurban Bayramı Alarmı

Uzman doktorlar kurban etlerinin kesimi, muhafaza ve pişirme yöntemleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Kurban etlerinin kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemesine bazı zoonoz hastalıklarının az pişmiş ve çiğ etlerle bulaşabileceğine dikkat çekti. Kurban etlerinin büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanması gerektiğini belirtti. 

Kurban kesimi gerekli dini hükümlere uygun, hijyenik hale getirilmiş, sağlıklı çevre koşullarında gerçekleştirilmesini arz ediyor. Uzmanlar hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, etin nakli, muhafazası esnasında temizlik ve hijyen kurallarının ihmal edilmemesine vurgu yaptı. 

Özellikle şişmanlık, tansiyon, kalp- damar, diyabet yüksek tansiyonu olan kişiler, kurban bayramında az yağlı veya yağsız etleri tercih etmeliler. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş olan hayvanların etlerindeki sertlik hemde pişirme açısından sindirimde zorluğa neden olur. Bu nedenle mide bağırsak sorunu olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle tüketmelidirler. Etler ızgarada pişerken, ateş eti yakmayacak ve kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalıdır. Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75 derece olmalıdır. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır. 

Yorum Yap