Loading

Wing Chun nedir?Nasıl ortaya çıkmıştır?

Yaklaşık 300 küsür yıl önce Nig Mui adlı bir kadın rahibin kendinden daha güçlü rakiplerle mücaele edebilmek için geliştirdiği bir savaş sanatıdır. Bu sistemin Yim WinG Chun adında bir kadına öğretip onunda kendinde güçlü rakiplerle girdiği mücadelelerde başarılı olmasını sonucunda bu sisteme onun adı konulmuştur.Açılımı Güzel Bahar’dır.

Çinde aileler arasında çalışılan ve yabancı kişilere öğretilmeyen bu stil Bruce Lee’ninde hocası İp Man ile tanınmış ve öğrencileri ile de dünyaya yayılmıştır.

Wing Chun etkili bir savunma sanatımıdır.

Her branş ta olduğu gibi kiminle ve ne kadar öz veriyle çalışıldığına bağlıdır.Doğru eğitmen ve doğru antrenman çok önemlidir.

Wing Chun nasıl yapılır?Biraz anlatırmısınız?

Yumruk,tekme,diz ve dirseklerin kullanıldığı mücadelenin yerde de devam ettiği bir savunma sanatıdır.Kural yoktur. Mücadele sporları ile Savunma Sanatlarını ayıran en önemli özellik Mücadele sporlarında kural varken Savunma Sanatlarında kural yoktur.

Ne kadar sürede öğrenile bilinir?

Katılımcının yetenek durumuna bağlı olarak değişir.

Sizce en etkili dövüş sporu veya savaş sanatı hangisidir?

Artık tek bir branş diye bir şey yok. Eğer iyi yumruk atmayı ve tekme atmayı öğrenmek isteniyorsa bir kişi Boks KickBoks veya Muay Thai çalışmalı.

Ayakta göğüs göğüse ve yerde mücadele etmeyi öğrenmek istiyorsa o zaman Judo yada Brazilian Jiu Jitsu yapmalı .

Bunların hepsini öğrenip mücadeleye adapte eden  ,uygulayan kişi en dövüşçü oluyor zaten .Sistemin adı da belli Mix Martial Arts (MMA)

Wing Chun self defence programları ve teknikleri günlük hayatta karşılaşılabilecek tehlikelere karşı kendinizi savunmanız için fazlasıyla etkili..

Türkiyede Win Chun ne durumda ?

Çok iyi ve başarılı eğitmen arkadaşlar var hem İstanbulda hemde Ankara’da .Dünya çapında organizasyon yöneten ve düzenli olarak Tr ye gelen eğitmenlerde var .

Branşlar arası tartışmalara ne diyorsunuz?

Gereksiz buluyorum.Amacımız her stilin ve spor branşının ülkemizde iyi yerlere gelmesini sağlamak.Yanlış eğitmenler eleştirile bilinir ama stilleri eleştime taraftarı değilim.İyi bir sporcu gördüğü herşeyden ders alan ve sürekli kendini geliştirmeye çalışan kişidir.Yorum Yap